اطلاعات نظامی آمریكا: ایران چالش اصلی برای منافع منطقه‌ای ما است

سیا: عراق میدان نبرد ایران برای بسط نفوذش خواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اسکات باریر، مدیر اطلاعات نظامی ایالات متحده آمریکا، روز پنجشنبه 29 آوریل 2021 گفت، ایران به دلیل توانایی‌های پیشرفته نظامی، چالش اصلی برای منافع واشنگتن در خاورمیانه است. او در جلسه به روزرسانی‌های امنیتی در کنگره آمریکا تاکید کرد: «ایران آماده است با استفاده از شبه‌نظامیان وابسته‌اش در منطقه‌ علیه آمریکا دست به خشونت بزند».

در همین حال آوریل هاینز، مدیر CIA در این جلسه گفت: «عراق میدان نبردی خواهد بود که ایران برای اعمال کنترل خود از آن استفاده می‌کند».

هاینز در جلسه توجیهی به کنگره، ایران را به عنوان یکی از چهار تهدید بزرگ پیش روی آمریکا معرفی کرد و گفت: «ما انتظار داریم ایران ریسک‌هایی انجام دهد که منجر به تشدید تنش‌ها و تهدید منافع ایالات متحده و متحدانش در سال آینده شود».

ایران نیروی بی‌ثبات کننده منطقه

پیش از این «انستیتوی بین المللی مطالعات استراتژیک آمریکا» نیز در گزارشی مفصل درباره خطرات رشد زرادخانه موشکی، هواپیماهای بدون سرنشین و موشک‌های کروز ایران به عنوان یک نیروی بی ثبات کننده در خاورمیانه، هشدار داده بود.

در گزارش این مرکز مطالعاتی آمده است که« سامانه‌ موشک‌های بالستیک، کروز و پهپادهای ایران تنها برای بازدارندگی نیست بلکه جنبه تهاجمی برای جنگ نیز در نظر گرفته شده‌اند».

این مرکز ارزیابی دقیقی از موشک‌های ایرانی روش و اهدافی که تهران روی آنها کار می کند را ارائه داد. طبق این گزارش ایران از تجارب و کمک‌های کره شمالی، چین و روسیه برای بهبود توانایی‌ موشک‌های بالستیک خود استفاده کرد.

ارسال موشک به شبه نظامیان وابسته به تهران

در این گزارش آمده است که تهران احتمالا حدود 20 نوع موشک به عوامل خود در منطقه خاورمیانه در عراق، یمن و لبنان داده است. تهران موشک‌های کوتاه برد را در اختیار عوامل خود در منطقه قرار داده است.

وی اظهار داشت: «گسترش موشک‌های ایران پیامدهای بی‌ثبات کننده‌ای در منطقه دارد، به این دلیل که این زرادخانه ، قدرت شبه نظامیان فراقانونی و خارج از کنترل دولت‌های محلی را تقویت می‌کند.

بقایای موشک‌های ایرانی شلیک شده به داخل خاک سعودی
بقایای موشک‌های ایرانی شلیک شده به داخل خاک سعودی

انستیتوی بین‌المللی در مورد تجهیز تسلیحاتی این شبه نظامیان و انتقال دادن سامانه‌ها موشکی و پهپادها هشدار داد و گفت که تهران با چنین اقداماتی نشان می‌دهد که تهران تمایل بیشتری برای ریسک پذیری در موضع تهاجمی دارد.

شبه نظامیان متحد تهران

انستیتوی بین‌المللی خاطرنشان کرد که ایران از 4 استراتژی برای کمک به متحدان خود استفاده کرد: انتقال هواپیماهای بدون سرنشین، دوم ارسال مستقبم موشک‌های بالستیک، سوم حمل و نقل قطعات موشکی و دیگر اسلحه و چهارم بهبود توانایی تولید و تجهیز وابستگان خود از طریق اشخاص ثالث.

حوثی‌ها

در پایان این گزارش هشدار داده شد که همه این داده‌ها و پیشرفت رژیم ایران در زمینه تسلیحاتی زنگ خطری برای منطقه و کشورهایی است که اکنون با این رژیم مذاکره می‌کنند زیرا تهدید موشک‌ها و هواپیماهای بدون سرنشین ایران روز به روز در حال افزایش است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید