سفیر اسرائیل در آمریکا: به زودی توافق هسته‌ای جدیدی صورت می‌گیرد

«بازگشت به توافق بد یک اشتباه است»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

هم‌زمان با ادامه مذاکرات درباره برنامه هسته‌ای ایران در وین، جلعاد آردان، سفیر اسرائیل در آمریکا روز پنج‌شنبه 29 آوریل 2021 فاش کرد که این گفتگوها منجر به امضاء توافقی جدید در هفته‌های آینده می‌شود.

سفیر اسرائیل در آمریکا در یک برنامه تلویزیونی گفت که واشینگتن تل‌آویو را در جریان روند مذاکرات قرار داده و پیش‌بینی می‌شود در هفته‌های آینده توافق جدیدی حاصل شود.

آردان گفت که کشورش با آمریکا درباره تحریم‌هایی که واشینگتن قصد برداشتن آنها از روی تهران را دارد، اختلاف نظر دارد و به گفته او بازگشتن به توافق هسته‌ای «بد» یک «اشتباه» است.

خبرنگار العربیه هم از محل برگزاری نشست وین گزارش کرد طرف‌های اروپایی و آمریکایی به دلیل وجود اختلاف نظرهای گسترده، اظهار نظرهای مثبتی درباره گفتگوهای وین مطرح نمی‌کنند.

دیپلمات‌های آلمان، فرانسه و بریتانیا پیش از شروع دور جدید مذاکرات اعلام کرده بودند که «پیشرفت‌هایی در مذاکره با ایران صورت گرفته اما هنوز راه زیادی تا رسیدن به توافق باقی مانده است.»

دور جدید گفتگوهای هسته‌ای روز سه‌شنبه 27 آوریل 2021 آغاز شد و در سه کارگروه حقوقی، فنی و پیگیری ترتیبات بازگشت ایران و آمریکا به برجام تشکیل شده با حضور نماینده ایالات متحده در وین ادامه یافت.

در حالی که مذاکرات غیر مستقیم بین تهران و واشینگتن در وین برای احیای توافق هسته‌ای و بازگشت ایالات متحده به آن، در جریان است، مایک پمپئو انتقادات زیادی را به سیاست دولت جو بایدن در قبال ایران وارد کرد.

وزیر امور خارجه سابق آمریکا با تاکید بر اینکه سیاست فشار حداکثری بر رژیم ایران حفظ شود، ابراز امیدواری کرد که کنگره بتواند تحریم‌هایی را که در دوران دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا اعمال شده بود، نگه دارد.

او همچنین با انتقاد از سیاست مماشات با رژیم ایران توسط دولت کنونی آمریکا گفت: «رژیم ایران ضعف این دولت را احساس می کند، بنابراین ما شاهد ایجاد مزاحمت قایق های ایرانی علیه کشتی های خود در آب‌های خلیج هستیم.»

رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، روز سه‌شنبه، پیش از سفر به وین برای مشارکت در گفتگوهای هسته‌ای، با کشورهای عربی شورای همکاری خلیج، مشورت و تبادل نظر کرد.

مالی در حساب توییتری خود در این باره نوشت: با همپیمانان آمریکا در کشورهای عربی شورای همکاری خلیج، درباره توافق هسته‌ای ایران و امنیت منطقه‌ای گفتگوی خوبی انجام شد.»

روز چهارشنبه هم اعلام شد که هیاتی از مقامات آمریکایی، شامل اعضای شورای امنیت ملی و وزارت دفاع و امور خارجه برای بررسی موضوع توافق هسته‌ای با ایران و مذاکرات مرتبط با آن در وین و همچنین برای اطمینان‌بخشی به همیپمانان ایالات متحده در خاورمیانه، در روزهای آینده به پادشاهی عربی سعودی و چند کشور دیگر منطقه سفر می‌کنند.

این سفر همزمان با بالا رفتن نگرانی‌های درباره امتیازدهی واشنگتن به تهران در مذاکرات وین است؛ مذاکراتی که هدف از آن بازگشت به توافق هسته‌ای برجام است. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا در سال 2018 از این توافق خارج شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید