سفر یک هیات آمریکایی به ریاض و کشورهای منطقه برای گفتگو درباره «برجام»

از اهداف این سفر اطمینان‌بخشی به همیپمانان ایالات متحده در خاورمیانه عنوان شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هیاتی از مقامات آمریکایی، شامل اعضای شورای امنیت ملی و وزارت دفاع و امور خارجه برای بررسی موضوع توافق هسته‌ای با ایران و مذاکرات مرتبط با آن در وین و همچنین برای اطمینان‌بخشی به همیپمانان ایالات متحده در خاورمیانه، در روزهای آینده به پادشاهی عربی سعودی و چند کشور دیگر منطقه سفر می‌کنند.

بر اساس گزارش‌ها، ریاست این هیات آمریکایی را برت مک‌گورک، هماهنگ‌کننده سیاست‌های مربوط به خاورمیانه در شورای امنیت ملی و دیریک شولیت، مشاور وزارت امور خارجه بر عهده خواهند داشت. جوی هود، معاون وزیر امور خارجه در مسائل خاور نزدیک و دانا سترول، معاون وزیر دفاع در مسائل خاورمیانه نیز در این هیات حضور دارند.
این هیات عالی‌رتبه آمریکایی در اولین ایستگاه سفر خود به سعودی رفته و پس از آن راهی امارات، مصر و اردن می‌شود.
خبرگزاری «بلومبرگ» گزارش کرد که هدف از این سفر، اطمینان‌بخشی به همپیمانان آمریکا درباره مذاکرات هسته‌ای با ایران است.
یک مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود، گفت که این هیات موضوعات مهمی درباره امنیت ملی آمریکا و تلاش‌های جاری در زمینه کاهش تنش‌های موجود در خاورمیانه را به بحث و گفتگو می‌گذارد.

این سفر همزمان با بالا رفتن نگرانی‌های درباره امتیازدهی واشنگتن به تهران در مذاکرات وین است؛ مذاکراتی که هدف از آن بازگشت به توافق هسته‌ای برجام است. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا در سال 2018 از این توافق خارج شد.

گفتنی است رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، روز سه‌شنبه، پیش از سفر به وین برای مشارکت در گفتگوهای هسته‌ای، با کشورهای عربی شورای همکاری خلیج، مشورت و تبادل نظر کرد.

مالی در حساب توییتری خود در این باره نوشت: با همپیمانان آمریکا در کشورهای عربی شورای همکاری خلیج، درباره توافق هسته‌ای ایران و امنیت منطقه‌ای گفتگوی خوبی انجام شد».

این در حالی است که گزارش‌هایی مبنی بر توافق اولیه درباره پیشنهاد «تعلیق» برخی تحریم‌ها از سوی دولت ایالات متحده آمریکا به هیئت مذاکره‌کننده ایرانی در وین طی مذاکرات برجام، منتشر شده است.

دور جدید گفتگوهای هسته‌ای روز چهارشنبه 8 اردیبهشت در سه کارگروه حقوقی، فنی و پیگیری ترتیبات بازگشت ایران و آمریکا به برجام تشکیل شده با حضور نماینده ایالات متحده در وین ادامه یافت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید