ویدیو؛ اظهارات شاهزاده محمد بن سلمان درباره مشکل روابط با ایران

ولیعهد سعودی: مشکل ما به رفتار منفى ايران است؛ امیدواریم روابط خوبی داشته باشیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، درباره روابط با ایران و چالش‌های آن، در گفتگوی تلویزیونی خود در اولین ساعت بامداد چهارشنبه 28 آوریل 2021، که هم‌زمان از شبکه «العربیه» و شبکه‌های مهم دیگر پخش شد، با اشاره به چالش روابط تهران و ریاض، درباره بازگشت این روابط ابراز امیداوری کرد.

محمد بن سلمان در اظهارتش گفت: «ايران كشورى همسايه است. ما می‌خواهیم روابط خوب و فوق‌العاده‌ای با ايران داشته باشیم. نمی‌خواهيم ایران در وضعيتی دشوار به سر ببرد، بلكه برعكس می‌خواهيم ايران شكوفا و رو به رشد باشد و در آنجا منافعى داشته باشيم و آنها هم منافعى در پادشاهى عربى سعودى داشته باشند تا توسعه و شكوفايى منطقه و جهان را در پی داشته باشد. مشکل ما به رفتار منفى ايران است مانند برنامه هسته‌ای یا حمایت از شبه‌نظامیان قانون‌شکن در برخی کشورهای منطقه و همچنین برنامه موشک‌های بالستیک».
ولیعهد سعودی افزود: «با همکاری شرکایمان در منطقه و جهان می‌کوشیم راه‌حل‌هایی برای این مشکلات پیدا کنیم و امیدواریم آنها را پشت سر بگذاریم و روابط خوب و مثبتی داشته باشیم که همه از آن منتفع شوند».

Advertisement

محمد بن سلمان همچنین درباره حمایت جمهوری اسلامی از شبه‌نظامیان حوثی در یمن گفت: «کودتای حوثی‌ها علیه دولت قانونی یمن نامشروع است. وجود هرگونه گروه‌ شبه‌نظامی مسلح در مرزهای سعودی را نمی‌پذیریم. حوثی‌ها رابط محکمی با رژیم ایران دارند».

بخش عمده سخنان ولیعهد سعودی درباره « چشم‌انداز 2030» بود که در این خصوص گفت، طی 4 سال گذشته نرخ مالکیت منازل به 60% رسید. نرخ بیکاری قبل از چشم‌انداز 14% بود و امسال به حدود 11% می‌رسد و برای کاهش آن به 4% در سال 2030 برنامه‌ریزی می‌کنیم.

او درباره روابط ریاض و واشینگتن گفت: « سیاست خارجی ما بر اساس منافع سعودی است. ایالات متحده یک شریک استراتژیک برای ما است. حاشیه اختلاف ممکن است با دولت آمریکا افزایش یا کاهش یابد و این مساله‌ای طبیعی است. با دولت بایدن 90 درصد اتفاق نظر داریم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید