واکنش مقامات بیروت به اقدام سعودی در منع واردات محصولات کشاورزی لبنان

در ارتباط با این پرونده 5 متهم از جمله 4 شهروند سعودی و یک فرد مهاجر دستگیر شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در پی اعلام اداره کل مبارزه با مواد مخدر پادشاهی عربی سعودی مبنی بر کشف و خنثی‌سازی عملیات قاچاق 2.4 میلیون قرص مخدر آمفتامین جاسازی شده در محموله انار وارداتی از لبنان و تصمیم سعودی به ممنوع کردن واردات محصولات کشاورزی از لبنان، مقامات بیروت به این اقدام ریاض، واکنش نشان دادند.

در همین راستا میشل عون، رئيس جمهوری لبنان دوشنبه 26 آوریل 2021، ضمن تاکید اصرار کشورش بر محافظت از بهترین روابط با کشورهای عربی برادر و حمایت از امنیت و ثبات آنها، گفت که در رابطه با پرونده مواد مخدر، تدابیر شدیدی اتخاذ کرده و روابط‌مان با سعودی را حفظ می‌کنیم.

در پی کشف و ضبط محموله مواد مخدر قاچاق‌شده از لبنان و به دنبال آن ممنوعیت واردات میوه و سبزی از این کشور، مقامات لبنانی دوشنبه بر حفظ بهترین روابط با پادشاهی عربی سعودی و تشدید مبارزه با قاچاق مواد مخدر از این کشور، تاکید کردند.

به دنبال آن ریاست جمهوری لبنان، دوشنبه، با صدور بیانیه‌ای در پایان نشست با رئیس دولت جهت بررسی این پرونده، در کاخ بعبدا اعلام کرد که از دادستانی این کشور خواسته تا تحقیقاتی را درباره قاچاق مواد مخدر از لبنان به سعودی انجام دهد.

ریاست جمهوری لبنان همچنین ابراز امیدواری کرد که سعودی در تصمیم خود به منع واردات سبزی و میوه‌جات از لبنان، تجدید نظر کند.

میشل عون علاوه بر آن، وزیر کشور لبنان را برای هماهنگی با مقامات سعودی مامور کرده تا شبکه قاچاق‌ مواد مخدر را شناسایی و از تکرار چنین عملیات قاچاق جلوگیری کنند.

تشدید مبارزه با قاچاق

عون در ابتدای جلسه با دولت از دستگاههای امنیتی کشورش خواست تا تدابیر سخت‌گیرانه‌ای را در راستای مبارزه با عملیات قاچاق و عاملان آن اتخاذ کنند.

او تاکید کرد که همه گونه قاچاق و به هر شکلی که باشد به ضرر کشور است و ممنوعیت واردات محصولات کشاورزی لبنان به سعودی دلیلی بر این است.

عون در ادامه گفت کشورش مصمم است تا بهترین روابط را با کشورهای عربی برادر حفظ و از امنیت و ثبات در این کشورها محافظت کند.

آزار رسانی به سعودی را نمی‌پذیریم

از سویی حسان دیاب، سرپرست دولت لبنان در این‌باره گفت که «بالطبع دولت و مردم لبنان با هر آزار رسانی به برادران سعودی مخالف هستند و برای برقراری بهترین روابط با آنهاپافشاری می‌کنند».

او همچنین افزود:«مطمئنا ما در مبارزه با شبکه‌های قاچاق در همه شاخه‌های لبنانی و سعودی آن و نخ‌های آن که در بسیاری از کشورها امتداد یافته، و همچنین تحت پیگرد قراردادن عاملان آن، از سعودی حمایت می‌کنیم».

از سویی سامی الجمیّل، رئیس حزب الکتائب لبنان در واکنش به کشف و ضبط محموله قاچاق مواد مخدر و اقدام سعودی به منع واردات محصولات کشاورزی لبنان، با بیان این‌که قاچاق مواد مخدر از کانال‌های رسمی و تحت پوشش مسئولان دولت لبنان صورت می‌گیرد، تاکید کرد که این عملیات قاچاق با ساختار حزب الله مرتبط است.

سامی الجمیل شامگاه دوشنبه در گفتگو با «العربیه» گفت که «باید آزاد‌سازی دولت لبنان از سیطره حزب‌الله را آغاز کرد».

او در این‌ رابطه ضمن مسئول دانستن کسانی که از رسیدن میشل عون به کرسی ریاست حمایت کرده‌اند، افزود که «مردم لبنان گروگان سلطه‌ای هستند که با آنها مربوط نیست».

ممنوعیت واردات سبزیجات و میوجات از لبنان

شایان ذکر است که سعودی جمعه گذشته اعلام کرد که از ابتدای یکشنبه 25 آوریل جاری واردات سبزیجات و میوه‌جات از لبنان یا عبور آنها از خاک خود را ممنوع می‌کند.

تصمیم سعودی در ممنوع کردن واردات کشاورزی از لبنان در پی اعلام اداره کل مبارزه با مواد مخدر این کشور مبنی بر کشف و خنثی‌سازی عملیات قاچاق 2.4 میلیون قرص مخدر آمفتامین از لبنان بود که در محموله انار وارداتی از این کشور جاسازی شده بود.

سعودی اعلام کرد که در ارتباط با این پرونده در استان حفر الباطن این کشور 5 متهم از جمله آنها 4 شهروند سعودی و یک فرد مهاجر دستگیر شده‌اند که همه تدابیر قانونی اولیه در مورد آنها اتخاذ شده و به دادستانی کل این کشور ارجاع داده شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید