نخست وزیر یمن: القاعده و حوثی‌ها دو روی یک سکه‌اند

«حوثی‌ها با تنش‌ نظامی به فراخوان‌های صلح پاسخ می‌دهند»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

معین عبدالملک، نخست وزیر یمن، دوشنبه 26 آوریل 2021، تاکید کرد که جنگ در استان مأرب نبرد همه یمنی‌ها و عرب‌ها برای شکست دادن توطئه ایران و گروه نیابتی آن، شبهنظامیان کودتاگر حوثی، است».

عبدالملک افزود که شبه‌نظامیان حوثی با تنش‌های نظامی به همه فراخوان‌های صلح و اصرار دولت یمن برای به موفقیت رساندن آن، پاسخ می‌دهند.

نخست وزیر یمن تاکید کرد که کودتای شبه‌نظامیان حوثی با طرح نژادپرستانه و افراط‌گرایانه‌اش راه را برای گسترش گروههای تروریستی هموار کرده است. او در ادامه گفت که «القاعده و حوثی‌ها دو روی یک سکه‌اند».

معین عبدالملک همچنین به نقش پشتیبانی و حمایت ائتلاف عربی از دولت قانونی یمن در مقابله با توطئه ایران و گروههای نیابتی آن و همچنین مبارزه با القاعده در یمن اشاره کرده و آن را تحسین کرد.

هشدار درباره ذخیره سلاح و مهمات حوثی در مناطق مسکونی

از سویی و به دنبال وقوع انفجار بزرگی در شهر صنعا، پایتخت یمن، سازمان غیرانتفاعی «سام» برای حقوق و آزادی‌ها که مقر آن در ژنو است، دوشنبه 26 آوریل 2021 در بیانیه‌ای درباره اقدام شبه‌نظامیان حوثی به ذخیره‌سازی سلاح و مهمات در مناطق مسکونی که خطر و تهدیدی بزرگ علیه جان غیرنظامیان به شمار می‌رود، هشدار داد.

هشدار سازمان سام در پی وقوع انفجاری بزرگ است که بامداد دوشنبه در شهر صنعا تحت کنترل شبه‌نظامیان حوثی رخ داد.

گزارش‌ها از احتمال وقوع انفجار در نتیجه تلاش حوثی‌ها برای پرتاب موشکی بالستیک خبر داده بودند که به گفته شاهدان در حین عملیات پرتاب منفجر شده است.

بنا به بیانیه صادره انفجار در انباری در نزدیکی «بیمارستان آلمانی سعودی» در خیابان «الستین شمالی» در نزدیکی هتل «سندس» مجاور بیمارستان رخ داده که خسارت‌های زیادی را بهبیمارستان و منازل مجاور آن وارد آورده و باعث وحشت ساکنان شده است.

این سازمان همچنین خواستار آن شد تا طرف‌هایی که دست به چنین اقدام‌ها و نقض‌هایی زده و ساختمان‌های مسکونی و جان غیرنظامیان را تهدید کرده و به خطر انداخته‌اند، درچارچوب قوانین کیفری بین‌المللی، تحت پیگرد قرار گیرند.

به گفته شاهدان عینی به دنبال این انفجار بزرگ انفجارهای پی در پی دیگری به وقوع پیوسته است که احتمال وقوع انفجار در مخزن مهمات انبار شده را تایید می‌کند.

عناصر شبه‌نظامیان حوثی که خیابان الستین در پایتخت یمن را به محاصره درآورده‌ و پس از وقوع انفجار آن را کاملا جدا کرده‌اند، در ارتباط با این حادثه متهم هستند.

به گفته این منابع شبه‌نظامیان حوثی ضمن سکوت اختیار کردن درباره جزئیات حادثه و محتویات آن انبار هیچ‌گونه اظهارنظری نکردند.

سازمان سام نیز اشاره کرد که قواعد قانون بین‌المللی و از جمله آن ژنو و لاهه بر اهمیت محافظت از جان غیرنظامیان از خطر اسلحه و ضرورت ذخیره سلاح و مهمات در مناطقی دور از تجمع‌های شهری و ساختمان‌های مسکونی، تاکید می‌کند.

این سازمان گفت که پیامدهای انفجار و خسارت‌های ناشی از آن مستلزم تحرک طرف‌های بین‌المللی و سازمان ملل متحد برای انجام تحقیقاتی درباره تبعات انفجار و سپردن عاملان آن به محاکمه عادلانه است تا به زیان‌های مادی و معنوی وارده به غیرنظامیان در این حادثه رسیدگی شود.

شایان ذکر است که انفجارهای شدیدی شامگاه دوشنبه شمال صنعا پایتخت یمن را لرزاند که در نتیجه وقوع انفجارهای پی در پی در انبارهای ذخیره‌سازی سلاح در مناطق مسکونی بوده که ستون دود و آتش از آن به آسمان رفته و ترکش‌های این انفجارها به اطراف پراکنده شده است.

ویدیوهای منتشر از سوی فعالان یمنی زبانه‌های‌ آتش برخاسته از مکان انفجارهای پی در پی و همزمان را نشان می‌دهد.

وقوع این قبیل انفجارهای مکرر در مناطق تحت کنترل حوثی‌ها اغلب با خسارت‌های جانی و مادی در میان غیرنظامیان همراه بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید