مصطفی الکاظمی در انتخابات پارلمانی شرکت نمی‌کند

منبع عراقی: دولت الکاظمی به تضمین امنیت انتخابات آينده پایبند است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک منبع نزدیک به نخست وزیر عراق، روز سه‌شنبه 27 آوریل، به «العربیه» گفت که مصطفی الکاظمی و اعضای تیم او برای رقابت در انتخابات پارلمانی این کشور که در 10 اکتبر آینده، برگزار می‌شود، شرکت نخواهند کرد.

این منبع نزدیک به نخست‌وزیر عراق گفت دولت موقت این کشور رقیب انتخاباتی نیست و تیم الکاظمی در انتخابات آینده از هیچ گروه خاصی حمایت نخواهند کرد.

الکاظمی رقیب انتخابات برای کسی نیست

این منبع آگاه افزود، «الكاظمی و تیم او در مرحله دشوار انتقالی خود را وقف خدمت به مردم عراق كرده‌اند. هدف آنها ثبات و امنیت كشور و محافظت از آن در برابر ماجراهای سیاسی و امنیتی، چالش‌های اقتصادی و بهداشتی و سوق دادن کشور به انتخابات زودهنگام عادلانه که دولت برآمده از آن حافظ منافع همه ملت عراق باشد و نه یک جریان سیاسی».

او همچنین گفت، دولت فعلی محصول یک بحران اجتماعی است و رقیب انتخاباتی برای هیچ‌کس نیست و نخست وزیر همیشه به خواسته‌های مردم برای اجرای انتخابات آزاد و عادلانه که مردم عراق سزاوار آن هستند، پایبند خواهد بود.

آرام کردن فضای سیاسی و تضمین امنیت انتخابات

منبع نزدیک به الکاظمی اظهار داشت که هدف گفت وگوهایی که تیم دولت الکاظمی با احزاب سیاسی انجام داده نزدیک کردن دیدگاه‌های مختلف برای آرام کردن فضای سیاسی و تأمین امنیت انتخابات بوده است.

این منبع در پایان گفت: «تصمیم عدم مشارکت الكاظمی در انتخابات تصمیمی بود که از روز اول تصدی این پست اتخاذ کرده بود».

منبع عراقی گفت این توضیحات را برای برطرف کردن شایعات و اطلاعات غلط در مورد الكاظمی یا قصد تیمش برای حضور در انتخابات بیان کرده است.

گفتنی است، در ماه مه گذشته، الکاظمی از سوی پارلمان عراق به عنوان نخست وزیر انتخاب شد تا کشور را تا زمان برگزاری یک انتخابات زودهنگام اداره کند.

در اعتراضات سراسری که از اکتبر سال 2019 در عراق شکل گرفت و به سرنگونی عادل عبدالمهدی منجر شد، برگزاری انتخابات زودهنگام، مبارزه با فاسدان و محاکمه قاتلان کنشگران عراقی، برخی از خواسته‌های اصلی معترضان بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید