وزیر خارجه عراق: منافع ما مستلزم تلاش برای ایجاد ثبات در منطقه است

سفر ظریف به عراق دو هفته پس از حملات موشکی به فرودگاه اربیل صورت می‌گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فواد حسین وزیر امور خارجه عراق روز دوشنبه 26 آوریل، در جریان کنفرانس مطبوعاتی مشترک با محمد جواد ظریف همتای ایرانی خود گفت: «منافع ما مستلزم تلاش برای ایجاد ثبات و استقرار در منطقه است».

فواد حسین درباره تاثیر تحریم‌ها علیه تهران بر روابط دو کشور تاکید کرد که «در پرونده اقتصادی دو کشور مشکلاتی وجود دارند که امیدواریم بتوانیم از طریق توسعه همکاری‌های دو جانبه مشکلات را حل کنیم ».

وزیر خارجه عراق همچنین از پیشرفت‌ گفتگوهای «وین» میان ایران و کشورهای عضو کمیسون مشترک برجام درباره بازگشت به توافق هسته‌ای استقبال کرد.

از سوی دیگر محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، گفت: «ما از نقش پررنگ عراق برای ایجاد ثبات در منطقه حمایت می‌کنیم».

او با اشاره به مذاکرات گفت: «ما در وین با مذاکره کنندگان آمریکایی تماس نگرفته‌ایم، اما مذاکرات هسته‌ای در حال پیشرفت است».

وزیر خارجه ایران روز دوشنبه 26 آوریل، در راس هیئتی وارد بغداد شد. او قبل از برگزاری کنفرانس مشترک از محل کشته شدن قاسم سلیمانی دیدن کرد.

برخی منابع خبری ایران، دلیل سفر ظریف به عراق را در راستای یک تور منطقه‌ای براى بهبودى روابط تهران با همسايگانش، عنوان کرده‌اند. او پیش از سفر به عراق از قطر دیدن کرده بود.

خبرگزاری «ایرنا» در گزارشی در این خصوص نوشت، ظریف در این سفر با همتایان خود در کشورهای عربی درباره مسائل مهم منطقه و گفتگوهای ایران با 4+1 تبادل نظر خواهد کرد.

سفر ظریف به عراق دو روز طول خواهد کشید و قرار است با مقامات اقلیم کردستان نیز دیدار و گفت‌وگو کند. این در حالی است که مقامات دولت بغداد و اقلیم کردستان بارها از حملات موشکی گروه‎های شبه‌نظامی وابسته به تهران ابراز نگرانی کرده و از ایران خواسته‌اند تا این گروه‌های نیابتی را مهار کند.

فرودگاه بین‌المللی اربیل دو هفته پیش شاهد دو هجوم موشکی بود که منابع اقلیم کردستان گروه‌های شبه نظامی وابسته به ایران را به دست داشتن در چنین حملاتی متهم کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید