هیئت اسرائیلی در واشینگتن با هدف تأثیر بر مذاکرات با ایران

کاخ سفید: به‌رغم مخالفت اسرائیل، آمریکا به توافق 2015 پایبند است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک هیئت عالی‌رتبه اسرائیلی به ریاست یوسی کوهن، رئیس موساد و میر بن شبات، مشاور امنیت ملی اسرائیل امروز دوشنبه برای ابراز مخالفت خود با بازگشت ایالات متحده آمریکا به توافق هسته‌ای 2015 ایران، وارد واشینگتن می‌شوند.
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل هفته گذشته در دیدار با هیئت اسرائیلی عازم ایالات متحده صریحاً اعلام کرد که اسرائیل طرف توافق هسته‌ای با ایران نیست و به آن پایبند نخواهد بود.
نتانیاهو تأکید کرد، تل‌آویو به منافع امنیتی خود پایبند است و طبق این چارچوب عمل خواهد کرد.
به گفته رسانه‌های محلی اسرائیل یک مقام بلند پایه این کشور که خواست نامش فاش نشود، گفت: «مقامات ارشد امنیتی اسرائیل که به واشینگتن سفر می‌کنند، بر مخالفت اسرائیل با بازگشت ایالات متحده به توافق سال 2015 تاکید خواهند کرد.»
او افزود: «روشن است که ما با مذاکره مخالف نیستیم اما با بازگشت آمریکا به توافق قبلی مخالفیم زیرا توافق هسته‌ای سال 2015 برای اسرائیل یک خطر بالقوه به شمار می‌رود.»
این مقام اسرائیلی گفت: «اگر در آینده مذاکرات جدی درباره تعدیل توافقنامه از سوی ایران صورت گیرد، اسرائیل موضع خود را نسبت به ویژگی و محتوای توافق‌نامه‌ جدید، اعلام خواهد کرد.»

کاخ سفید به توافق 2015 پایبند است

چند روز پیش از سفر هیئت اسرائیلی به واشینگتن برای بحث و بررسی درباره احتمال بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای 2015 با ایران، جن ساکی، سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید، شامگاه جمعه 23 آوریل در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت، هیئت اسرائیلی موضع ایالات متحده درباره مذاکرات «وین» را تغییر نخواهد داد.

جن ساکی، در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا این بازدید تاثیری بر موضع دولت بایدن در بازگشت به توافق هسته‌ای سال 2015 دارد؟، گفت: «خیر».
سخنگوی مطبوعانی کاخ سفید افزود: «درباره اسرائیل باید بگویم که آنها به عنوان یک شریک اصلی برای ایالات متحده هستند، ما آنها را از اهداف خود در مذاکرات مطلع کرده‌ایم و در آینده نیز در هر سفری برای مذاکرات آنها را مطلع خواهیم کرد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید