ارتش یمن مواضع حوثی‌ها در مأرب را بمباران کرد

حوثی‌ها از آغاز جنگ بیش از 115 موشک بالستیک و 140 کاتیوشا به مارب شلیک کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در ادامه اقدامات برای دفاع از استان مأرب، ارتش ملی یمن مواضع و استحکامات پیکارجویان حوثی را بمباران کرده و در نتیجه این عملیات در نتیجه ده‌ها تن از این شبه نظامیان حوثی کشته شدند.

سرلشکر ستاد صغیر حمود بن عزیز، رئیس ستاد و فرمانده عملیات مشترک نیز یکشنبه 25 آوریل تاکید کرد که عملیات نظامی درجبهه‌های گوناگون نبرد تا شکست شبه نظامیان وابسته به ایران و خروج آن‌ها از وجب به وجب خاک یمن و بازپس گیری دولت قانون و نظم و شهروندی برابر، ادامه دارد.

هشدارهای سازمان ملل

به رغم هشدارهای سازمان ملل در مورد سرنوشت هزاران آواره، شبه نظامیان حوثی از ماه‌ها پیش حملات متعددی علیه استان مارب ترتیب دادند. دفتر هماهنگی امور انسانی سازمان ملل در یمن هفته گذشته در صفحه توئیتر خود هشدار داد که بیش از یک میلیون آواره در معرض خطر قرار دارند.

شبه نظامیان حوثی به انگیزه‌های گوناگون در تلاش برای پیشروی و اعمال کنترل بر این استان هستند که مهمترین این انگیزه‌ها، مسائل اقتصادی مرتبط با سوخت‌رسانی در یمن است.

به رغم کشته شدن ده‌ها غیر نظامی در جریان عملیات و واکنش محافل بین‌المللی و سازمان ملل در محکوم کردن این اقدامات، حوثی‌ها کماکان به حملات خود ادامه می‌دهند. آمار رسمی حاکی از این است که شبه نظامیان حوثی اقدام به حمله به غیرنظامیان از جمله آوارگان در مارب با 27 موشک بالستیک ظرف 2 ماه گذشته کردند.

به گزارش سازمان حقوق و آزادی‌ها «سام»، شبه نظامیان حوثی از آغاز جنگ بیش از 115 موشک بالستیک و 140 کاتیوشا را به سوی مارب شلیک کردند که منجر به کشته شدن 255 غیر نظامی و زخمی شدن 445 نفر گردید.

ثروت طبیعی

به گزارش «آسوشیتد پرس»، شبه نظامیان حوثی اقدامات نافرجامی را برای ورود به این شهر انجام داده‌اند که در بردارنده میدان‌های نفت و گاز بوده و شرکت‌های «توتال اس ای» و «اکسون موبایل کورپ» در آن فعالیت دارند.

29 میلیون ساکن مارب از گاز خانگی استفاده می‌کنند که به وسیله کارخانه تولید گاز طبیعی در این شهر تولید می‌شود. نیروگاه این شهر نیز 40% برق کشور را تامین می‌کند که از اهمیت زیادی برای شبه نظامیان برخوردار است.

سد نوبنیاد مارب نیز منبع اصلی آب آشامیدنی یمن است که برغم عدم تکمیل آن، انگیزه اقتصادی و معیشتی بیشتری را به شبه نظامیان برای یورش به مارب و تصرف آن می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید