هنرمند ربوده‌ شده توسط حوثی‌ها تهدید به اعتصاب غذا کرد

انتصار الحمادی در یکی از مناطق صنعا توسط حوثی‌ها ربوده شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

انتصار الحمادی، بازیگر و مدل یمنی که دو ماه پیش توسط شبه‌نظامیان حوثی ربوده شده، در اعتراض به وضعیت بلاتکلیف خود، تهدید به اعتصاب غذا کرده است.

شبه‌نظامیان حوثی وابسته به ایران از دو هفته پیش قرار بود انتصار الحمادی را از زندان صنعا برای تحقیق به دادسرای عمومی این شهر منتقل کنند اما به گفته خالد الكمال، وکیل او تاکنون دو بار از انتقال الحمادی به دادسرا امتناع کرده‌اند.

خالد الكمال تأکید كرد، علی‌رغم آغاز گزارش تحقیق در مورد پرونده موکلش، شبه‌نظامیان حوثی تاکنون دو بار از حضور او در دادگاه ممانعت کرده‌اند.

الكمال گفت قرار بود حمادی چهارشنبه هفته گذشته در دادگاه حاضر شود اما با کارشکنی حوثی‌ها دادگاه به یکشنبه 18 آوریل موکول شد که این‌بار هم حوثی‌ها او را از بازداشتگاه به دادگاه منتقل نکردند.

خبرنگار دادستانی صنعا گزارش داد که دادخواست احضار انتصار تحویل حوثی‌ها داده شد اما مقامات مربوطه گفتند، متهمان در ماه رمضان احضار نمی‌شوند.

الکمال گفت، دادستان رسیدگی‌کننده به پرونده انتصار تصمیم گرفت با جلب رئیس زندان مرکزی دلیل امتناع او از آوردن انتصار و بقیه همکارانش به دادستانی ارشد را جویا شود.

انتصار الحمادی در تاریخ 20 فوریه در یکی از مناطق صنعا توسط حوثی‌ها ربوده شد.

خبر ربوده شدن این هنرپیشه و مدل یمنی توسط حوثی‌ها، بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی یمن و جهان عرب داشت. حمایت از این زن بازیگر و مدل که هیچ نوع موضع‌گیری سیاسی به نفع یا علیه حوثی‌ها نداشته، پرسش‌های زیادی را میان کاربران و هواداران او، به خصوص فعالان و مدافعان حقوق زنان در شبکه‌های اجتماعی به همراه داشت.

دلیل دشمنی حوثی‌ها با انتصار هنرمند بودن اوست

سایت «نیوز یمن»، نوشت انتصار الحمادی به همراه دو همکارش یسری و ابتسام توسط حوثی‌ها ربوده شدند.

چهارمین هنرمند و فعال زن یمنی به نام سارا ساری نیز تحت تعقیب شبه‌نظامیان حوثی است.

انتصار الحمادی کیست؟

به گفته رسانه‌های یمنی، انتصار الحمادی هنرمند و مدل در سال 2001، از پدری یمنی و مادری اتیوپیایی متولد شد و با بازیگری در سریال‌های «سد الغریب» و «غربة البن» به عنوان جوان‌ترین بازیگر زن نقش ایفا کرد. انتصار طی ماههای گذشته در شبکه‌های اجتماعی به صورت بسیار گسترده‌ای مطرح شده بود او دنبال‌کننده‌های زیادی بین زنان جوان یمنی در داخل و خارج داشت وعلی‌رغم اینکه همه عکس‌های او با حجاب سنتی گرفته شده بودند، حوثی‌ها نتوانستند فعالیت او را تحمل کنند.

خشونت و تجاوز علیه زنان توسط حوثی‌ها

وسام باسندوه، فعال و زن برجسته مدافع حقوق بشر یمنی در مصاحبه با «الحدث»، گفت: «آنچه برای انتصار اتفاق افتاده است یک عمل جنایتکارانه است و نشان می‌‎دهد که حوثی‌ها در برنامه منظم برای سرکوب زنان در یمن دارند آنها با این اقدامات زنان یمن را هدف قرار داده و قصد دارند تا اعتبار و برازندگی زنان یمن را به چالش بکشند. رویکرد این جماعت تروریست زن‌ستیزی است برنامه‌ریزی کرده‌اند.»

او گفت این بازیگر تقریبا یک ماه پیش به همراه دو همکارش ربوده شد اما دو همکار او به دلیل ارتباط برخی از نزدیکان آنها با حوثی‌ها آزاد شدند اما انتصار همچنان در بازداشت مانده بود حوثی‌ها به خانواده آن گفته بودند که او را آزاد خواهند کرد اما خانواده پس از یک ماه سکوت روز یکشنبه، خبر را فاش کردند.»

این فعال زن یمنی گفت حوثی‌ها بیش از 1800 زن یمنی را تنها به دلیل فعالیت هنری یا نوع پوشش به زندان انداختند. این گروه تروریستی هیچ سنخیتی با فرهنگ و ملت یمن ندارند و آنها دشمن فرهنگ و زنان یمن هستند. آنها ‌به دلیل افراط گرایی با هر نوع حضور یا ترقی زنان در مناطق تحت کنترل خود مخالفند».

در همین راستا، سازمان‌های حقوق بشری سازمان ملل از ربودن، شکنجه و تجاوز به صدها زن یمنی توسط حوثی‌ها گزارش داده است.

حوثی‌ها، زنان فعال مدنی یا هنرمند را بازداشت و به آنها تهمت غیر اخلاقی می‌زنند و با شکنجه و فیلمبرداری از زنان بازداشت شده و با سیاه نمایی و بدنام کردن آنها سعی در سرکوب جنبش زنان و متوقف کردن فعالیت‌شان دارند.

این گروه، گروهی مسلح از زنان وابسته به خود به نام «زینبی‌ها» را برای سرکوب زنان روشنفکر و فعال بکار گرفته‌‎اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید