ویدیو؛ طائف شهر گل رز ‌و گلاب ناب سعودی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هر ساله با آغاز فصل بهار، گل‌های رز در شهر طائف در غرب پادشاهی عربی سعودی شکوفا می‌شوند و منظره وسیع کویر را به لوحی زیبا و جذاب با رنگ صورتی روشن تبدیل می‌کنند. در ماه آوریل، این گل‌های رز به منظور استخراج روغن مورد استفاده برای پاکسازی دیواره‌های خارجی کعبه در مکه برداشت می‌شوند. برداشت محصول امسال با ایام ماه رمضان مصادف شد. کارگران مزرعه «بن سلمان»، از بوته‌های گل رز محافظت می‌کنند و هم‌زمان روزانه ده‌ها هزار شاخه گل از این مزرعه می‌چینند تا از آن گلاب، روغن و محصولات گران‌ب‌های دیگر برای صنایع زیبایی و آشپزی تولید کنند.

روغن معطر تهیه شده از گل رز طائف بین میلیون‌ها مسلمان در سراسر جهان که هر ساله برای حج به پادشاهی عربی سعودی سفر می‌کنند، شناخته شده و معروف است. البته گیاهان و گل‌ها همیشه بخشی از هنر اسلامی بوده‌اند. طائف به شهر گل‌ها معروف است، سالانه نزدیک به 300 میلیون گل در بیش از 800 مزرعه در این شهر گل، پرورش می‌یابد، بسیاری از این مزارع درهای خود را به روی بازدیدکنندگان باز می‌کنند.

کارگران گلها را در مزارع می‌چیند، گروهی سبدها را با دست پر می‌کنند و سپس گلها را می‌جوشانند و تقطیر می‌کنند.

خلف الطویری، مالک مزرعه «بن سلمان» به خبرگزاری «فرانسه» گفت: «ما جوشاندن گل رز را با حرارت زیاد شروع می کنیم تا تقریبا تبخیر شود و این حدود 30 تا 35 دقیقه طول می‌کشد.»

او افزود: «پس از آن، دما را برای مدت 15 تا 30 دقیقه کاهش می‌دهیم، تا اینکه فرآیند تقطیر که به مدت هشت ساعت ادامه دارد، آغاز شود. به محض شناور شدن روغن به بالای مخازن شیشه، فرآیند استخراج آغاز می‌شود».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید