اسرائیل: برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای هر کاری می‌کنیم

صالحی: در ساعت 9 گرم اورانیوم 60 درصدی تولید می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

گابی اشکنازی، وزیر امور خارجه اسرائیل جمعه 16 آوریل 2021 اعلام کرد که کشورش هر کار لازم را برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای انجام خواهد داد.

این موضعگیری در پی اعلام آغاز غنی‌سازی 60 درصدی اورانیوم 235 از سوی ایران، مطرح شد. غنی‌سازی 60 درصدی نقض تازه تعهدات برجامی ایران است و جامعه جهانی به شدت نگران است.

علی اکبر صالحی ساعاتی پیش از تلویزیون دولتی ایران اعلام داشت که این کشور توانسته 9 گرم اورانیوم 60 درصدی را در هر ساعت تولید کند.

صالحی افزود: «دانشمندان تاسیسات نطنز همچنان روی نحوه نصب دو آبشار از سانتریفوژهای ویژه برای تولید اورانیوم غنی شده کار می‌کنند.»

او افزود: «ما قادریم که از 6 تا 9 گرم درساعت اورانیوم غنی شده 60 درصدی تولید کنیم و در عین حال اورانیوم 20 درصدی را با همین دو آبشار تولید خواهیم کرد.»

تهران دو روز پس از عملیات «خرابکارانه» در تاسیسات هسته‌ای نطنز اعلام داشت که غنی‌سازی 60 درصدی اورانیوم را آغاز خواهد کرد.

تهران هم اکنون اورانیوم با غنای 20% را تولید می‌کند که درجه خلوصش بسیار بالاتر از 3.67% است که در برجام مجاز دانسته شده است. این اقدامات، ایران را از جنبه تئوریک به غنی‌سازی 90 درصدی نزدیک می‌کند که می‌تواند کاربرد نظامی داشته باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید