فرستاده سوئد: حوثی‌ها برای صلح اقدام عملی کنند

به دعوت آلمان روز دوشنبه در برلین نشستی درباره یمن آغاز شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پیتر سیمنبی، فرستاده سوئد به یمن، شامگاه دوشنبه 12 آوریل 2021، تاکید کرد که طرح ابتکار پادشاهی عربی سعودی برای حل بحران در یمن مهم است و در پی آن تلاش‌های بزرگی قرار دارد.

پیتر سیمنبی، شامگاه دوشنبه در گفتگو با «العربیه» گفت: «حوثی‌ها باید عملا نشان دهند که خواهان صلح هستند.»

سیمنبی با توضیح این‌که درد و رنج بزرگی در یمن به ویژه در ارتباط با آوارگان جنگی اتفاق می‌افتد، اشاره کرد که او با گروهی از آوارگان بسیار نزدیک به خطوط مقدم جبهه ملاقات کرده است و گفت که «درد و رنج انسانی قابل توصیف نیست».

این در حالی است هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان پیش از این دوشنبه بر اراده جدی دولت یمن برای توقف جنگ در این کشور تاکید کرد.

وزیر خارجه آلمان پیش از انعقاد نشستی درباره یمن در برلین که قرار بود مارتین گریفتس، فرستاده ویژه سازمان ملل در آن مشارکت کند بر ضرورت تلاش‌ها برای دستیابی به راه حل سیاسی برای جنگ در یمن تاکید کرد و گفت که بحران یمن را نمی‌توان از طریق نظامی حل کرد.

او گفت که «ایده‌ های بازگشت به راه حل سیاسی موجود است اما در نهایت، موضوع به طرف‌های نزاع بستگی دارد که باید به آن پایبند شوند».

هایکو ماس، همچنین به وجود اراده جدیدی نزد دولت‌های یمن و سعودی برای متوقف کردن جنگ در یمن اشاره کرد.

در رابطه با استان مارب، فرستاده سوئد به یمن تاکید کرد که حملات شبه‌نظامیان حوثی اوضاع انسانی را تهدید کرده و اوضاع آوارگان جنگی را بغرنج‌تر کرده است.

شایان ذکر است که بنا به دعوت آلمان روز دوشنبه در برلین نشستی درباره یمن آغاز شد که آنتونی گوتیرش، دبیرکل سازمان ملل متحد و کشورهای دارای عضویت دائم در شورای امنیت، اضافه بر کویت و سوئد برای حمایت از فرستاده سازمان ملل و جستجو برای یافتن راهکاری جهت پیشبرد راه حل سیاسی در یمن حضور داشتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید