سفر اولین نخست وزیر یک کشور اروپایی به لیبی

هدف از سفر نخست وزیر ایتالیا به طرابلس حمایت از روند جهانی حامی ثبات در لیبی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ماریو دراگی، نخست وزیر ایتالیا در اولین سفر یک نخست وزیر اروپایی به پایتخت لیبی، پس از تشکیل دولت جدید، امروز سه شنبه 6 آوریل 2021 وارد طرابلس شد و با عبدالحمید الدبیبه نخست وزیر کابینه جدید لیبی دیدار کرد. سفر دراگی همزمان با سفر کیریاکوس میتسوتاکیس نخست وزیر یونان به لیبی انجام گرفت.

دراگی بر لزوم حفظ آتش‌بس در کشور و اهمیت این توافق تاکید کرد؛ آتش‌بسی که به سال‌ها درگیری و اختلاف نظر و بروز شکاف در نهادهای دولتی میان شرق و غرب کشور پایان داد.

الدبیبه نیز با ستایش اهمیت روابط لیبی و ایتالیا و لزوم تقویت آن، به موضوع مهاجرت غیرقانونی پرداخته و تأکید کرد که این پرونده، چالشی مشترک برای لیبی، اروپا و همچنین محافل بین‌المللی است.

وی همچنین در ملاقات با میهمان خود، خواستار گشودن آسمان ایتالیا به روی هواپیماهای لیبیایی شد و امیدواری کشورش به همکاری در سرمایه گذاری با ایتالیا را ابراز داشت.

به گفته ناظران ایتالیایی، سفر دراگی پس از تشکیل دولت جدید در لیبی و بسترسازی برای انتخابات ملی در دسامبر آینده، در راستای حمایت از روند بین‌المللی و اروپایی حامی ثبات این کشور صورت می‌گیرد.

این دیدار همچنین از سرگیری روابط دوجانبه اقتصادی، تجاری و مالی و همچنین تحکیم زیرساخت‌ها و پروژه‌هایی مانند بزرگراه ارتباطی شرق و غرب کشور و فعال سازی مجدد فرودگاه را دنبال می‌کند که شرکت‌های ایتالیایی در آن‌ها فعال بوده و از اهمیت زیادی برای مردم این کشور برخوردار هستند.

کشورهای اروپایی و سازمان ملل از زمان امضای توافق آتش‌بس میان طرفین درگیر درمنازعه لیبی در اکتبر 2020 و عملی شدن آن تنها 5 روز پس از مذاکرات ژنو، در تلاشند تا از حاکمیت جدید این کشور و آرامش و ثبات ایجاد شده، حمایت کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید