گفتگوی محمد بن سلمان و پوتین درباره ابتکار خاورمیانه سبز

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، پنج‌شنبه یکم آوریل 2021، در تماسی تلفنی با یکدیگر گفتگو کردند.

کاخ کرملین پنج‌شنبه اعلام کرد که ولی‌عهد سعودی و رئیس جمهوری روسیه در این گفتگوی تلفنی درباره همکاری در زمینه انرژی و مسائل آب و هوایی و انرژی‌های پاک، به رایزنی پرداختند.

در این گفتگوی تلفنی دو طرف برنامه ابتکاری ولی‌عهد سعودی برای «سعودی سبز» و «خاورمیانه سبز» را مورد بررسی قرار دادند.

برنامه ابتکاری سعودی سبز تعدادی از اهداف بلندپروازانه را شامل می‌شود که از جمله بارزترین آن، کاشت 10 میلیارد اصله درخت در داخل پادشاهی سعودی طی دهه‌های آینده است، در حالی که برنامه ابتکاری خاورمیانه سبز با مشارکت کشورهای منطقه برای کاشت 40 میلیارد اصله درخت اضافی در خاورمیانه انجام خواهد شد.

از سویی دیگر الکساندر نوواک، معاون نخست وزیر روسیه، پنج‌شنبه گفت پیش‌بینی می‌شود که امسال تقاضای جهانی برای نفت ما بین 5 الی 5.5 میلیون بشکه در روز افزایش یابد.

نوواک در ابتدای نشست اوپک پلاس، گفت در حالی که اقتصاد جهانی رو به بهبودی است کماکان ابهام زیادی درباره بازار مرتبط با پاندمی وجود دارد.

از سویی شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر نفت سعودی، در آغاز نشست اوپک پلاس با بیان این که روند بهبودی بازار انرژی همچنان تکمیل نشده است، گفت که باید روش محتاطانه‌تری را در قبال اوضاع کنونی بازار نفت، اتخاذ کرد.

بنا به گزارش خبرگزاری «رویترز» وزیر نفت سعودی افزود که استفاده از روشی قابل انعطاف به نفع گروه اوپک پلاس خواهد بود، که شامل روسیه و تعدادی از کشورهای هم‌پیمان تولیدکننده نفت در خارج از سازمان اوپک است.

وزرایی از سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) و هم‌پیمانانی از جمله روسیه و قزاقستان، که گروه موسوم به اوپک پلاس را تشکیل می‌دهند نشستی مجازی را برگزار می‌کنند تا گزینه‌هایی از جمله تمدید کاهش تولید نفت و افزایش تدریجی آن را بررسی کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید