آرامش در شهر آشوب‌زده ناصریه عراق

عدم خونریزی یک دستاورد است و آرامش در ناصریه باید برقرار باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بیش از یک ماه است که شهر ناصریه، مقر فرماندار ذی قار، در جنوب عراق، در یک آرامش نسبی بسر می‌برد.

ناصریه که از زمان آغاز تظاهرات عراق در اکتبر 2019 تا کنون به نمادی از جنبش تبدیل شده، سر خم نکرده و با دادن ده‌ها قربانی از جوانان خود، هزینه سنگینی را پرداخت کرده است.

ناصریه از اواخر ماه فوریه، پس از یک سری اقدامات دولت مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، بویژه وارد کردن ارتش به جای پلیس ضد شورش و انتصاب رئیس دستگاه امنیت ملی به عنوان جانشین فرماندار، از ثبات نسبی برخوردار شده است.

عکس از ناصریه
عکس از ناصریه

خونی ریخته نشد

عبدالغنی الاسدی، فرماندار منصوب ذی قار، پنجشنبه 1 آوریل 2021 در بازدید از ناصریه تأکید کرد که از زمان تصدی این منصب موقت، حتی یک قطره خون ریخته نشده است.

او طی جلسه امنیتی در ذی قار تاکید کرد، «عدم خونریزی یک دستاورد است و باید آرامش در شهر وجود داشته باشد که فاقد ساده‌ترین خدمات، از جمله خیابان، خدمات بهداشتی و پزشکی، خدمات فاضلاب و زیرساخت‌ است.»

عکس از ناصریه عراق
عکس از ناصریه عراق

درگیری و آشوب

شایان ذکر است که فرمانداری جنوب در اواخر فوریه، شاهد تظاهرات گسترده‌ای بود که به درگیری و شورش‌هایی کشیده و منجر به کشته شدن 6 تظاهرکننده و زخمی شدن صدها نفر شد.

این اعتراضات، دولت را بر آن داشت تا ناظم الوایلی، فرماندار سابق را برکنار و الاسدی را به عنوان فرماندار موقت منصوب کند.

این در حالی است که الکاظمی، برای اولین بار به وزرا تذکر داد كه به طور هفتگی از این استان بازدید كنند تا راه حل‌هایی را برای مشكلات آن بیابند.
ذی قار از محرومیت، فروپاشی اوضاع اقتصادی، بیکاری زیاد و همچنین کمبود خدمات اساسی در زمینه پزشکی و زیرساخت رنج می‌برد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید