هادی: اجازه بازتولید تجربه رژیم ایران در یمن را نمی‌دهیم

یمن: تنش‌آفرینی حوثی‌ها با سیاست بی‌ثبات کننده ایران در منطقه همسویی دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عبدربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن روز یکشنبه 28 مارس در دیدار مارتین گریفتس نماینده سازمان ملل، با بار دیگر تأكید كرد كه مردم یمن بازتولید تجربه رژیم ایران در كشور خود را نمی‌پذیرند.

هادی به گریفیتس، گفت که «تشدید تنش» توسط حوثی‌ها در استان مارب عدم تمایل آنها برای برقراری صلح را تأیید می‌کند».

احمد عوض بن مبارک و گریفتس
احمد عوض بن مبارک و گریفتس

در همین حال احمد عوض بن مبارک، وزیر امور خارجه یمن نیز روز یکشنبه طی دیدار با گریفتس گفت حملات اخیر شبه‌نظامیان حوثی، با طرح‌های بی‌ثبات کننده ایران در منطقه همسویی دارد.

بن مبارک در دیدار خود با مارتین گریفیتس، فرستاده سازمان ملل به یمن، اهتمام و توجه دولت برای دستیابی به صلح پایدار مبتنی بر مراکز و قوانین بین‌المللی را خاطر نشان کرده و افزود،پاسخ شبه‌نظامیان به ابتکار صلح سعودی از طریق تشدید حملات، سرسپردگی آنها را نشان می‌دهد.

پایان دادن به جنگ

دو طرف همچنین در مورد تحولات جاری درباره یمن، ابتکار عمل سعودی، تلاش‌های بین‌المللی در راستای متوقف کردن جنگ، دستیابی به صلح مبتنی بر ابتکار عمل خلیجی و سازوکارهای اجرایی آن، نتایج گفت‌وگوی ملی و قطعنامه 2216 شورای امنیت، بحث و تبادل نظر کردند.

فرستاده سازمان ملل نیز با ابراز قدردانی از مواضع دولت یمن در قبال تلاش‌های صلح‌جویانه برای دستیابی به یک توافق جامع به منظور پایان دادن به جنگ در یمن، بر ادامه کوشش‌های دیپلماتیک برای پایان دادن به جنگ و کاهش اثرات بحران انسانی تأکید کرد.

تنش‌آفرینی نظامی حوثی‌ها

در همین راستا، وزیر امور خارجه یمن امروز با تیم لندرکینگ، فرستاده ایالات متحده به یمن، دیدار و تأکید کرد که حمایت و پاسخ به ابتکار سعودی، گام مهمی در جهت دستیابی به صلح است.

حوثی‌ها

او درعین حال به تنش‌آفرینی مداوم نظامی از سوی شبه‌نظامیان حوثی در همه جبهه‌ها، به ویژه در مارب اشاره داشت.

در حالی که نماینده آمریکا بر آمادگی دولت یمن به رعایت آتش‌بس و اولویت دادن به اوضاع انسانی ارج نهاد، بر تلاش کشورش برای پیشبرد روند صلح در چارچوب اقدامات به رهبری سازمان ملل و همچنین تعهد آن به امنیت، ثبات و وحدت یمن تأکید ورزید.

شایان ذکر است که پادشاهی سعودی هفته گذشته ابتکار عمل آتش‌بس را در یمن به هدف ایجاد فضا برای از سرگیری مذاکره میان یمنی‌ها، برای دستیابی به یک راه حل برای این منازعه اعلام کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید