ترکیه فعالیت رسانه‌ای اخوان المسلمین علیه مصر را محدود کرد

اقدامی در راستای تلاش‌های اخیر آنکارا جهت از سرگیری روابط با قاهره

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از تلاش‌های اخیر آنکارا جهت از سرگیری روابط با قاهره، مقامات ترکیه به شبکه‌های ماهواره‌ای گروه اخوان المسلمبن در استانبول دستور دادە‌اند انتقادات خود را از حکومت مصر متوقف کنند.

منابع «العربیه» فاش کردند که ساعاتی پیش مقامات ترکیه دستور توقف برنامه‌های سیاسی از شبکه‌های وابسته به اخوان المسلمین ازجمله «وطن، الشرق و مکملین» را صادر کرده و خواستار پخش برنامه‌های معمولی به جای برنامه‌های سیاسی شدە‌اند.

این منابع تاکید کردند که ترکیه پیش از این، طی توافقی با رهبران اخوان المسلمین از آنها خواسته بود مقررات تعیین شده را رعایت کنند در غیر این‌‌صورت شبکه‌های آنها تعطیل و متخلفین از کشور اخراج خواهند شد.

مصر خواستار التزام ترکیه است

این تحولات پس از آن اتفاق افتاد که حکومت مصر در پاسخ به درخواست ترکیه برای گسترش روابط دو جانبه خواستار التزام و رعایت چارچوب‌های دیپلماتیک مرسوم میان کشورها از سوی حکومت ترکیه بر اساس احترام به حق حاکمیت و امنیت ملی کشورهای عرب شد.

این منبع ضمن اشاره به اینکه هم اکنون دو هیات دیپلماتیک مصری در سطح کاردار و بر اساس چارچوب‌های دیپلماتیک مرسوم در ترکیه حضور دارند، افزود که مصر انتظار دارد هر کشوری که به دنبال ایجاد روابط عادی مبتنی بر احترام متقابل است، در امور داخلی کشورهای منطقه دخالت نکند. این منبع همچنین به پیوندهای محکم میان دو ملت مصر و ترکیه تاکید کرد.

شرایط خاص قاهره برای ایجاد روابط

گفتنی است که رجیب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، پیشتر اعلام کرده بود همکاری ترکیه و مصر در زمینه‌های اقتصادی، دیپلماتیک و امنیتی ادامه دارد و مشکل خاصی در این زمینه وجود ندارد.

پیش از این نیز مولود چاوش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، گفتە بود که روابط امنیتی و دیپلماتیک آنکارا و قاهره، بدون مشکل خاصی برقرار است.

ترکیه در تلاش است برای حل و فصل مشکلات منازعات منطقه‌ای همکاری مصر را جلب کند، اما قاهره این همکاری را به عدم دخالت آنکارا در امور داخلی مصر و کشورهای عربی مشروط کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید