تاکید بر موضع ثابت دولت قانونی یمن در قبال راه‌حل سیاسی و آتش‌بس

نگرانی بین‌المللی از تحولات نظامی در مناطق مختلف یمن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که شورای امنیت سازمان ملل پنجشنبه 18 مارس 2021 تنش‌زایی‌های شبه‌نظامیان حوثی‌ در استان مأرب یمن را محکوم کرد، دولت قانونی این کشور بر موضع ثابت خود در تعامل مثبت با فراخوان‌های بین‌المللی برای برقراری آتش‌بس در یمن تاکید کرد.

وزارت خارجه یمن در سلسله «توئیت‌هایی» حمایت خود از بیانیه صادره از شورای امنیت که در آن نقض‌های شبه‌نظامیان حوثی در استان مأرب، به کارگیری کودکان در نبردها توسط حوثی‌ها و همچنین حملات حوثی‌ها علیه پادشاهی سعودی محکوم شده است را ابراز داشت.

وزارت خارجه یمن همچنین بر موضع ثابت دولت قانونی این کشور در تعامل مثبت با همه فراخوان‌های بین‌المللی برای برقراری آتش‌بس و از سرگیری روند راه‌حل سیاسی در یمن تاکید کرد.

نگرانی از تروریسم

موضع حمایت‌آمیز دولت قانونی یمن در پی آن اعلام شد که اعضای شورای امنیت در جلسه خود بر ضرورت پایان تنش‌آفرینی حوثی تاکید کرده و به کارگیری کودکان در نبردهای مارب را محکوم کردند.

اعضای شورای امنیت ضمن ابراز نگرانی در مورد تحولات نظامی در دیگر مناطق یمن و عدم پیشرفت در روند صلح، تاکید کردند که این امر می‌تواند، مورد سوء‌استفاده تروریست‌ها واقع شود.

اعضای شورای امنیت همچنین خواهان تحت پیگرد قرار دادن عاملان نقض‌ها و تعدی‌های صورت گرفته علیه حقوق بشر و نقض‌های قانون بین‌المللی انسانی شده و مجددا حمایت خود از حاکمیت یمن، یکپارچگی، استقلال و تمامیت ارضی این کشور را ابراز داشتند.

مخالفت حوثی‌ها

شایان ذکر است که شبه نظامیان حوثی، پیشنهاد راه حل ارائه شده از سوی تیم لوندرکینگ نماینده آمریکا در یمن را رد کرده و آن را غیر قابل قبول دانسته و تاکید کردند که آمریکا طرحی کم اهمیت تر از طرح مارتین گریفیتس نماینده سازمان ملل، ارائه داده است.

فرستاده ویژه آمریکا به یمن جمعه گذشته گفت که یک طرح منسجم آتش‌بس، اکنون به حوثی‌ها پیشنهاد شده که کاملا مورد پشتیبانی ائتلاف عربی است. به گفته او«حمایت سعودی امر بسیار مهمی برای ماموریت ما در یمن است.»

وزارت خارجه یمن نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که «شبه نظامیان حوثی، پیشنهاد آمریکا را با تشدید تجاوزگری خود علیه غیرنظامیان پاسخ دادند.»

در ادامه این بیانیه آمده است:« حوثی‌ها با گشودن جبهه‌های جدید و تشدید تجاوزات نظامی خود علیه غیرنظامیان در مارب، تعز و حدیده، به فراخوان‌های دولت جدید آمریکا برای دستیابی به صلح و پایان دادن به رنج مردم یمن، پاسخ دادند.»

شبه نظامیان حوثی مورد حمایت رژیم ایران در روزهای اخیر، بر شدت اقدامات خصمانه خود برای هدف قرار دادن مراکز غیر نظامی و اقتصادی در خاک سعودی، افزودند که این واکنش چندین کشور عربی و غربی در محکومیت این اقدامات را به دنبال داشت. این کشورها بر حمایت از سعودی و امنیت آن تأکید ورزیده و حملات تروریستی حوثی‌ها را محکوم کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید