سقوط آزاد ارزش پول ملی لبنان؛ یک دلار برابر با 15هزار لیره

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

لیره لبنان در ادامه روند سقوط آزاد خود در برابر دلار، برای اولین بار در بازار آزاد به 15 هزار لیره در ازای یک دلار رسید، که تقریبا 10 برابر نرخ رسمی (هر دلار برابر 1500 لیره) است.

این در حالی است که پس از نشست مسئولان اقتصادی کشور، تصمیماتی برای پیگرد قانونی صرافی‌های متخلف، اتخاذ شده است.

این فروپاشی ارزش پول ملی در حالی است که بحران شدید مالی و بانکی از یک سو و بروز اشکال در تشکیل کابینه جایگزین کابینه مستعفی در اوت گذشته پس از انفجار بندر بیروت از سوی دیگر، همه أمور را در بلاتکلیفی مزمن فرو برده است.

در این زمینه، ولید ابو سلیمان مدیرعامل شرکت مالی «آکسیس کاپیتال» در مصاحبه با العربیه گفت که نشست مالی و اقتصادی در کاخ ریاست جمهوری، منجر به تصمیمات «غلط و معکوس» شد، زیرا ایجاد یک بستر مرکزی شفاف برای تجارت از طریق نهاد نظارتی توسط بانک لبنان به نوبه خود مستلزم این است که بانک‌ها یا صرافی‌ها مجاز به تنظیم معاملات باشند تا از این طریق، جلوی دستکاری نرخ ارز و سفته بازی کاملا گرفته شود.

ابو سلیمان اضافه کرد: «لبنان با مشکلی ساختاری روبرو است زیرا برای وارد کردن حدود 90٪ از نیازهای کشور، متکی به دلار است و سالانه 5 میلیارد دلار صرف نظر از حمایت بازرگانان و واردکنندگان از خارج هزینه می‌شود.» به گفته او، این اقدام منجر به جلسه‌ای در کاخ ریاست جمهوری شد که پیامد آن سر باز زدن صرافان از فروش دلار و در نتیجه کمبود نقدینگی بود. مسأ‌له‌ای که به دستکاری نرخ ارز و یورش مردم برای خرید دلار انجامید، چیزی که بازار أساسا با کمبود آن مواجه بود.

ابو سلیمان نسبت به لغو یارانه‌ها هشدار داد، به ویژه که 5 میلیارد دلار کالای یارانه‌ای به قیمت هر دلار برابر با 1500 لیره لبنان وجود دارد و بنابراین اگر این یارانه برداشته شود، ممکن است نرخ برابری لیره با دلار در بازار آزاد، چندین برابر 15 هزار لیره شود.

او در پاسخ به سوالی، این که بانک‌ها برای خرید دلار به بازار آزاد متوسل شده تا بتوانند مطابق بخشنامه بانک مرکزی لبنان، 3 درصد سرمایه خود را در بانک‌های کارگزار افزایش دهند را نامحتمل دانست. زیرا نیاز بانک‌ها در حدود 3 میلیارد است، در حالی که حجم دلارهای در گردش در بازار موازی حدود 5 تا 8 میلیون دلار است.

کاهش یارانه بنزین از 90% به 85%

در چارچوب چنین تصمیمات «ویران‌گر» برای مردم، غازی وزنی وزیر دارایی لبنان با تأکید بر کاهش یارانه بنزین از 90 درصد در حال حاضر به 85 درصد، افزود که کشورش قصد دارد، یارانه مواد غذایی را کاهش داده و به تدریج قیمت بنزین را افزایش دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید