مصر اظهارات آنکارا درباره «از سرگیری روابط دیپلماتیک» با قاهره را تکذیب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک منبع رسمی مصری جمعه 12 مارس 2021 در واکنش به اظهارات اخیر صادره از مقامات ترکیه‌ درباره روابط قاهره و آنکارا، ضمن تکذیب این ادعاها، گفت که روابط دیپلماتیک میان دو کشور همچنان در سطح کاردار است و آنچه از آن به عنوان «از سرگیری تماس‌های دیپلماتیک» یاد شده، هنوز اتفاق نیفتاده است.

به گزارش رسانه‌های مصری این منبع رسمی مصری جمعه گفت که نمایندگی‌های دیپلماتیک مصر و ترکیه همچنان در سطح کاردار بوده و کماکان طبق عرف‌های دیپلماتیک مورد اعتماد، با کشور میزبان ارتباط برقرار می‌کنند.

این منبع مسئول مصری گفت که ارتقای روابط میان دو کشور نیاز به رعایت چارچوب‌های قانونی و دیپلماتیکی دارد که بر اساس ضرورت‌های امنیت ملی عربی و احترام به اصل حاکمیت، بر روابط میان کشورها حکمفرما است.

این منبع گفت که مصر انتظار دارد هر کشوری که خواهان برقراری روابط طبیعی با آن است به قواعد قانون بین‌المللی و اصل حسن‌همجواری پایبند شده و از مداخله‌گری در امور داخلی کشورهای منطقه دست بردارد.

این منبع در عین حال بر اهمیت روابط و پیوندهای قوی که مردم دو کشور را به هم نزدیک می‌کند، تاکید کرد.
این در حالی است که رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه جمعه در یک کنفرانس مطبوعاتی در استانبول اعلام کرد که همکاری‌های ترکیه با مصر در زمینه‌های اقتصادی، دیپلماتیک و اطلاعاتی ادامه دارد و « مشکلی در این زمینه وجود ندارد».

پیش از آن نیز مولود چاووش اغلو وزیر خارجه ترکیه جمعه گفته بود که آنکارا تماس‌هایی را با مصر چه از طریق دستگاههای اطلاعاتی یا وزارت خارجه برقرار کرده است.

به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، چاووش اوغلو افزود:« تماس‌هایمان با مصر را در سطح دیپلماتیک آغاز کردیم».
وزیر خارجه ترکیه در پاسخ به سئوالی در این رابطه، تاکید کرد که ترکیه و مصر جهت عادی‌سازی روابط میان دو کشور پیش‌شرط‌هایی مطرح نکردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید