مخالفت حوثی‌ها با پیشنهاد آمریکا برای آتش‌بس در یمن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شبه‌نظامان حوثی مورد حمایت ایران شامگاه جمعه 12 مارس ضمن مخالفت با پیشنهاد مطرح شده از سوی تام لندکینگ فرستاده ویژه آمریکا به یمن برای برقراری آتش‌بس در این کشور آن را «توطئه‌ای غیرقابل پذیرش» عنوان کردند.

به گزارش «العربیه» شبه‌نظامیان کودتاگر حوثی پیشنهاد آمریکا را کمتر از طرح ارائه شده از سوی مارتن گریفیتس فرستاده سازمان ملل متحد به یمن دانستند و در این راستا سخنگوی شبه‌نظامیان حوثی پیشنهاد آمریکا برای ایجاد حل در یمن را «توطئه» توصیف کردند.

فرستاده ویژه ایالات متحده آمریکا جمعه گفت که طرح منسجمی برای برقراری آتش‌بس در یمن را به گروه حوثی‌های هم‌پیمان با ایران ارائه شده است و در این راستا با اعلام این‌که او حمایت کامل ائتلاف عربی در یمن را دریافت کرده، گفت که «حمایت سعودی امری مهم و اساسی برای ماموریت ما در یمن است».

از سویی وزارت خارجه یمن گفت که شبه‌نظامیان حوثی با تشدید تنش‌های خصمانه علیه غیرنظامیان، به پیشنهاد آمریکا پاسخ داده‌اند.
وزارت خارجه یمن در بیانیه‌ای افزود که «گروه حوثی‌ها فراخوان‌های دولت جدید آمریکا برای تحقق صلح و پایان دادن به درد و رنج مردم یمن را با گشودن جبهه‌های جدیدی از تنش‌زایی و تعدی‌های نظامی علی غیرنظامیان در استان‌های مأرب، تعز و الحدیده پاسخ داده‌اند».

وزارت خارجه یمن گفت که حوثی‌ها کماکان از دسترسی سازمان‌های بین‌المللی متخصص به مکان آتش‌سوزی که منجر به کشته و مجروح شدن بیش از 170 مهاجر از اتیوپی شده ممانعت می‌ورزند و سعی می‌کنند جامعه بین‌المللی را با ایجاد بحران مشتقات نفتی در مناطق تحت کنترل خود گمراه کنند.

وزارت خارجه یمن همچنین حملات حوثی‌ها به شهر مأرب را باعث موج جدیدی از فرار آوارگان جنگی و تهدیدی علیه جان‌های بیش از 15 هزار آواره جنگی در این منطقه عنوان کرده و تنش‌زایی نظامی حوثی‌ها همزمان با فراخوان‌های برقراری صلح در یمن را در جهت نابودی روند سیاسی عنوان کرد که به سال‌ها تلاش سیاسی و رایزنی‌های جامعه بین‌المللی پایان داده و هر گونه امیدها یا آینده‌ برای صلح در یمن را تضعیف می‌کند.

در ادامه اظهاراتش فرستاده ویژه آمریکا به یمن با بیان این که حوثی‌ها اولویت را به حمله نظامی برای به دست گرفتن کنترل مأرب، می‌دهند، هشدار داد که بدون تحقق پیشرفت در زمینه آتش‌بس، «یمن وارد جنگ و بی ثبات گسترده‌ای خواهد شد».
لیندرکینگ یادآور شد که ایالات متحده آمریکا تامین مالی کمک‌های انسان دوستانه به شمال یمن را از سر گرفته است.

شایان ذکر است که لیندرکینگ فرستاده ویژه آمریکا به یمن سه‌شنبه گذشته از شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران خواسته بود تا حملات‌شان به سعودی را متوقف کنند.

لیندرکینگ طی کنفرانسی مطبوعاتی گفته بود «حوثی‌ها را به متوقف کردن پیشروی‌‌شان به سوی مأرب، توقف حملات‌شان به سعودی و بازگشت به مذاکرات دعوت می‌کنیم».

فرستاده آمریکا به یمن تاکید کرد که کشورش «اجازه هدف قرار دادن سعودی را نخواهد داد» و در ادامه بر ضرورت تقویت توانایی‌های سعودی برای دفاع از خود تاکید کرد و در عین حال گفت که حملات حوثی‌ها علیه اهداف غیرنظامی نشان می‌دهد که آنها خواستار صلح نیستند.

فرستاده ویژه آمریکا به یمن همچنین گفته بود که ایرانی‌ها نقش بسیار منفی در یمن بازی می‌کنند و از تهران خواست تا حمایت از جنگ شبه‌نظامیان حوثی در یمن را متوقف کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید