شورای امنیت خواستار خروج نیروها خارجی و پیکارجویان مزدور از لیبی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شورای امنیت سازمان ملل جمعه 12 مارس 2021 طی بیانیه‌ای با اجماع ضمن «استقبال از رای اعتماد پارلمان لیبی به دولت انتقالی» در این کشور، «خواستار خروج بدون تاخیر همه نیروهای خارجی و پیکارجویان مزدور از لیبی شد».

به گزارش خبرگزاری‌ها در این بیانیه آمده که «شورای امنیت از همه طرف‌ها می‌خواهد تا توافق آتش‌بس به عمل آمده در 23 اکتبر را کاملا به مورد اجرا گذاشته و همه کشورهای عضو را به احترام به توافق و حمایت از اجرای کامل آن دعوت می کند».

بنا به گزارش های سازمان ملل متحد بیش از 20 هزار سرباز و مزدور خارجی تا اواخر سال 2020 در لیبی فعالیت می‌کردند و تاکنون هیچ گونه اقدامی از سوی آنها برای خروج از این کشور رصد نشده است.

بنا به این گزارش همچنین «شورای امنیت خواستار احترام کامل از سوی همه کشورهای عضو برای ممنوعیت‌هایی شده که از سوی سازمان ملل و طبق قطعنامه‌های ذیربط شورای امنیت بر ارسال سلاح به این کشور اعمال شده است».

این ممنوعیت‌ها که از سال 2011 اعمال شده سالها است که به طور منظم و بنا به گزارش کارشناسان ناظر سازمان ملل متحد نقض شده‌اند و انتظار می‌رود در روزهای آینده گزارش سالیانه‌ای در این‌باره منتشر شود.

در این بیانیه‌ که روز جمعه صادر شده «شورای امنیت به ضرورت طرح‌ریزی برای خلع سلاح گروههای مسلح، تفکیک و ادغام مجدد آنها و نیز اصلاح بخش امنیت و ایجاد ساختار امنیتی فراگیر با رهبری غیرنظامی در همه مناطق لیبی اذعان کرد».

نمایندگی سازمان ملل متحد در لیبی گفت که یان کوبیچ فرستاده ویژه بین‌المللی به لیبی با مقامات فرانسوی درباره حمایت از دولت موقت برای اتحاد لیبی و تسریع خروج مزدوران از این کشور به رایزنی‌هایی پرداخته است.

از سویی پارلمان لیبی نیز چهارشنبه در گامی سرنوشت‌ساز و در راستای طرح مورد حمایت سازمان ملل برای پایان دادن به یک دهه از هرج و مرج و خشونت در لیبی که شامل برگزاری انتخابات در دسامبر آینده است، به دولت اتحاد ملی به ریاست عبدالحمید الدبیبه رای اعتماد داد.

در همین رابطه محمد المنفی رئیس شورای ریاستی لیبی گفت که اضافه بر تقویت امنیت در لیبی صفوف ارتش این کشور را بر اساسی حرفه‌ای و به قول او عقیده ناب ملی، متحد خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید