بازگشت بمب افکن‌های غول پیکر بی52 به آسمان خاورمیانه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فرماندهی مرکزی آمریكا در بیانیه‌ای اظهار داشت كه دو بمب افكن استراتژیک بی52 بر فراز خاورمیانه به پرواز درآمدند.

فرماندهی مرکزی آمریکا تاکید کرد که پرواز دو بمب‌افکن بی52، در چارچوب تعهد ایالات متحده، نسبت به امنیت متحدان خود و امنیت منطقه است.

فرماندهی مرکزی ایالات متحده نوامبر گذشته از استقرار بمب افکن‌های بی 52 در خاورمیانه در راستای بازدارندگی تجاوزها و اطمینان خاطر دادن به شرکا و متحدان آمریکا خبر داده بود.

هواپیماهای «استراتوفورترس»، بمب‌افکن‌های استراتژیک دوربرد، با سرعت کمتر از یک ماخ و مجهز به موتورجت هستند که به دلیل محموله زیاد و برد بلند، از توان بالای انجام ماموریت در زرادخانه تسلیحاتی ایالات متحده برخوردارند.

بمب‌افکن بی52 که نماد قدرت آمریکا در عرصه نیروی هوایی است، توانایی حمل تا 70 هزار پوند مهمات را داشته و از برد جنگی ایده‌ال بیش از 8800 مایل بدون نیاز به سوخت گیری هوایی برخوردار بوده و مجهز به توانایی حمل موشک‌های هسته‌ای است که می‌توانند از هواپیما از فاصله دور به سمت هدف شلیک شوند. این هواپیما قادر است طیف وسیعی از تسلیحات زرادخانه آمریکا را پرتاب یا شلیک کند که شامل بمب‌های بالستیک و خوشه‌ای و همچنین موشک‌های نقطه زن است.

به گزارش تارنمای فوربس، بمب افکن بی52، بیشتر شباهت به زیردریایی دارد، زیرا فضای کافی برای حرکت درون هواپیما وجود ندارد و مجهز به لامپ‌های قرمز است که تنها منبع نور در داخل آن هستند.

این هواپیما برای محافظت از خدمه پرواز در برابر امواج انفجار طراحی شده و در کابین خلبان، کرکره اضافی وجود دارد که برای محافظت از خدمه پروازی، بسته می‌شود. ویژگی‌های فنآوری آن، همچنین شامل نظارت و کنترل ناوبری دریایی در پهنه گسترده، مین گذاری در صورت لزوم و توانایی ماندن در آسمان برای ساعت‌های طولانی است که باعث می‌شود، بتواند از طریق شناسایی و یا جنگ الکترونیک در عملیات پشتیبانی، مشارکت فعال داشته باشد.

شرکت آمریکایی بوئینگ، طراح بمب افکن بی52، سعی کرده است، تمام توانایی خود را برای توسعه مداوم طراحی این هواپیمای نظامی، به کار گیرد تا با فنآوری موجود سازگار بوده و به روز رسانی‌های ضروری فنی یا علمی برای دستیابی به بهترین عملکرد را در آن پیاده شده است.

این هواپیما تا سال 2050 در خدمت خواهد بود که بدین ترتیب طولانی ترین عمر رزمی را در دورانی خواهد داشت که ویژگی آن، سرعت بروز تحول در عرصه تکنولوژی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید