بازدید پاپ فرانسیس دوم از شهرهای آزاد شده عراق از چنگال داعش

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

پاپ فرانسیس دوم رهبر کاتولیک‌های جهان درجریان سفرش به عراق، یکشنبه 7 مارس به موصل رفت که روزگاری کانون تمرکز سازمان تروریستی داعش بود.

پاپ فرانسیس در کلیسای حوش البیعه موصل برای آسیب دیدگان جنگ در این شهر، دعا کرد که «کاهش غم انگیز» شمار مسیحیان خاورمیانه، «زیانی بزرگ و غیر قابل تصور است.»

او در میان هلهله زنان و رها کردن کبوتران سفید به نشانه صلح، تندیس یادبود کشته شدگان جنگ را افتتاح کرده و «برای قربانیان جنگ و درگیری‌های مسلحانه» دعا کرد وخاطرنشان ساخت که «امید از مرگ و صلح از جنگ قوی‌ترند.»

پاپ در سخنرانی‌اش گفت: «این بسیار بیرحمانه است که این کشور که مهد تمدن‌هاست، این چنین در معرض طوفان ضدانسانی قرار بگیرد که پرستشگاه‌های باستانی را ویران کرده است.» او افزود: «هزاران هزار نفر مسلمان، مسیحی، ایزدی و دیگران به اجبار آواره یا کشته شده‌اند.»

او سوار بر خودرویی زرهی به کلیسایی رسید که در سال 2017 در جریان نبرد برای اخراج داعش از شهر، تخریب شد. پاپ در سومین و آخرین روز سفر تاریخی‌اش به عراق با بالگرد و در حالی که با 5 بالگرد نظامی عراق، همراهی می‌شد، از اربیل به موصل رفت.

پاپ پس از بازدید از کلیسای «حوش البیعه»، برای دیدار با مسیحیان دشت نینوا وارد شهر قرقوش شد که در سال 2014 به دست داعش ویران شده بود. کاروان پاپ مورد استقبال گرم و پرشکوه مسیحیان قرار گرفت که پس از سه سال آوارگی به شهرهای خود بازگشته با در دست داشتن شاخه‌های نخل و پوشیدن لباس‌های سنتی، به استقبال پاپ آمده بودند. پاپ در کلیسای بازسازی شده قرقوش، مراسم عشای ربانی را به جای آورد.

او در سومین روز سفر تاریخی خود به عراق در اربیل در بزرگترین مراسم عشای ربانی یکشنبه مسیحیان شرکت کرد.

این مراسم در ورزشگاه اربیل و با حضور هزاران نمازگزار برگزار شد. در حالی که این ورزشگاه گنجایش بیست هزار نفر را داشت، با توجه به این که عراق هنوز در مراحل اولیه واکسیناسیون کرونا است، کاملا پر نشد. (گفتنی است پاپ واکسینه شده بود.)

این ایستگاه از بازدید پاپ فرانسیس از عراق بویژه از استان نینوا و مرکز آن موصل، از اهمیت بسزایی برخوردار است که مرکز جامعه مسیحیان عراق است و کلیساها و صومعه‌های تاریخی آن به شدت به دست سازمان داعش، تخریب شده است.

پاپ فرانسیس دوم با تأکید بر اینکه تروریسم، اهانت به تمامی ادیان است، آن را تجسم خصومت، افراط گرایی و خیانت به دین توصیف کرد.
او همچنین تروریسم را سوء استفاده از دین خواند و افزود: «این ما هستیم که باید جلوی کسانی را که از دین به عنوان پوشش استفاده می‌کنند، بگیریم، زیرا تروریسم و خشونت، سرچشمه گرفته از دین نیستند.»

پاپ گفت: «خصومت، افراط گرایی و خشونت از قلب مومن، متولد نمی‌شوند. این خیانت به دین است. وقتی تروریسم به دین اهانت می کند، ما مومنان نمی‌توانیم ساکت بمانیم. ما به شکلی شفاف برای رفع سوء تفاهم، فراخوانده شده‌ایم. اجازه ندهید ابرهای تنفر، مانع رسیدن نور آسمان بشود. سایه جنگ و خشونت بر این کشور خیمه زده و همه جوامع قومی و مذهبی آن رنج برده‌اند.»

این در حالی است که مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق، 6 مارس هر سال را روز ملی «مدارا و همزیستی» در عراق اعلام کرده است.
این اعلامیه به مناسبت ملاقات تاریخی علی سیستانی مرجع تقلید شیعیان عراق و پاپ فرانسیس دوم رهبر کاتولیک‌های جهان در پی نشست میان ادیان در شهر تاریخی اور صورت گرفت.

دفتر علی سیستانی مرجع تقلید شیعیان عراق در بیانیه خود از ملاقات تاریخی روز جمعه میان او و پاپ فرانسیس صحبت کرد.
طبق این بیانیه، گفت‌و گوی آن‌ها پیرامون چالش‌های بزرگی بود که انسان این عصر با آن روبرو بوده که اهمیت پایبندی به ارزش‌های والای اخلاقی در غلبه بر این چالش‌ها را گوشزد می‌کند.

بر اساس این بیانیه، سیستانی در این دیدار در مورد رنج مردم منطقه به ویژه فلسطینیان ناشی از جنگ و اقدامات خشونت آمیز، محاصره اقتصادی و آوارگی، سخن گفت.

سیستانی همچنین توجه و اهتمام خود را نسبت برخورداری شهروندان مسیحی همچون دیگر شهروندان عراقی‌ از صلح، امنیت و تمامی حقوق قانونی ابراز داشت.

برنامه سفر پاپ فرانسیس به عراق با مناسبت‌ها و نشست‌های مختلف پر شده که شامل سفر به 5 استان عراق یعنی بغداد، نجف، ذی قار، اربیل و موصل می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید