مسئولان پنتاگون: گردان‌های حزب‌الله عامل حمله موشکی به پایگاه عین الاسد است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که تحقیقات درباره حمله موشکی به پایگاه هوایی عین الاسد، محل استقرار نیروهای آمریکایی در استان الانبار در غرب عراق، همچنان ادامه دارد، مسئولانی آمریکایی احتمال می‌دهند که گروه موسوم به گردان‌های حزب‌الله مورد حمایت ایران در عراق که در حمله به مقرها و نیروهای آمریکایی در عراق سابقه‌دار است، در حمله موشکی اخیر به عین الاسد نقش داشته باشد.

بنا به گزارش وب‌سایت آمریکایی «پلیتیکو» این مقام‌های وزارت دفاع ایالات متحده که خواستند نام‌شان فاش نشود، گفته‌اند که گردان‌های حزب‌الله عراقی مورد حمایت ایران یا یک گروه وابسته به آن حمله هفته گذشته علیه پایگاه هوایی عین الاسد را انجام داده‌اند.

این موضع مقام‌های پنتاگون همزمان با آن مطرح می‌شود که سناتور باب منندز رئیس کمیته روابط خارجی در مجلس سنای آمریکا در اظهاراتی گفته که حمله از سوی «وکلای ایران در منطقه» انجام شده است.

باب منندز در این‌باره افزود:«برای انجام این گونه حملات به آنها چراغ سبز داده‌اند، عاملان این گونه حملات باید مجازات شوند».

علاوه بر آن مسئولان دفاعی ضمن اشاره به تعداد زیادی از گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به ایران در عراق که از رژیم تهران دستور می‌گیرند، خاطرنشان کرده‌اند که شرایط حمله اخیر به پایگاه محل استقرار نیروهای آمریکایی در غرب عراق تا حدود زیادی مشابه حملات سابقی است که توسط گردان‌های حزب‌الله انجام شده بود.

شایان ذکر است شامگاه چهارشنبه 3 مارس پایگاه هوایی عین الاسد در غرب عراق که محل استقرار اغلب نیروهای آمریکایی در این کشور است که تعدادشان به 2500 سرباز می‌رسد با 10 فروند موشک مورد هدف قرار گرفت.

بنا به منابع آمریکایی این حمله موشکی جز فوت یک نیروی پیمانکار غیرنظامی شاغل در ائتلاف بر اثر سکته قلبی، تلفاتی در پی نداشته است.

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، چهارشنبه در کنفرانسی مطبوعاتی اعلام کرد که احتمالا مجبور به استقرار نیروهای بیشتری در عراق شود.

جان کربی سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت که واشنگتن «پس از پایان تحقیقات در واکنش به حمله به پایگاه عین الاسد تردید نخواهد کرد».

از سویی کاخ سفید شامگاه چهارشنبه با توضیح این‌که همچنان در حال ارزیابی ابعاد این حمله موشکی است، تاکید کرد که چنانچه ارزیابی به ضرورت اتخاذ واکنش منتهی شود، مجددا اقدام خواهد کرد.

همزمان با آن منابع امنیتی غربی به خبرگزاری فرانس پرس گفته‌اند موشک‌هایی که پایگاه عین الاسد با آنها هدف قرار گرفته از نوع «آرش» ساخت ایران است که از دقت هدف‌گیری بالایی برخوردارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید