فرانسه: از حق سعودی در دفاع از خود حمایت می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع فرانسه پنج‌شنبه 4 مارس 2021 ضمن حمایت مجدد از حق پادشاهی عربی سعودی در دفاع از خود بر دفاع از تمامیت ارضی سعودی تاکید کرد.

وزارت دفاع فرانسه پنج‌شنبه در گفتگوی اختصاصی با «العربیه» گفت:« رویکردهای استراتژیک مشترکی با سعودی داریم و از جمله آن تضمین آزادی کشتیرانی در آب‌های خلیج و تنگه هرمز است».

وزارت دفاع فرانسه همچنین همکاری دفاعی با پادشاهی سعودی را محور اساسی در روابط میان پاریس و ریاض توصیف کرد.
این وزارت‌خانه همچنین افزود :«دارای روابطی عمیق با سعودی هستیم که پشتوانه آن روابط دوستی میان دو کشور است».

این در حالی است که وزارت خارجه فرانسه پیش از آن دوشنبه حملات شبه‌نظامیان حوثی علیه مناطق غیرنظامی در سعودی را نقض قانون بین‌المللی و تهدیدی علیه امنیت این پادشاهی دانسته، ضمن دعوت از حوثی‌ها برای توقف فعالیت‌های بی‌ثبات کننده‌شان در منطقه بر دفاع قاطعانه از امنیت سعودی و ثبات منطقه تاکید کرد.

از سویی شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران طی روزهای گذشته تلاش‌ها برای هدف قرار دادن خاک پادشاهی سعودی را مضاعف کرده که این اقدام آنها موجی از واکنش‌ها و محکومیت‌های بین‌المللی، غربی و عربی را به دنبال داشت.
خلافت داعش تفکیک شده اما این گروه شکست نخورده است

از سوی دیگر وزارت دفاع فرانسه با اشاره به اوضاع عراق گفت « به منظور تقویت توانایی‌های دولت عراق برای مبارزه با تروریسم به طور تنگاتنگی با آن همکاری می‌کنیم».

این وزارت‌خانه در ادامه افزود:« از نزدیک حضور داعش در ادلب و صحرای سوریه که می‌تواند به تقویت توانایی‌های این گروه بیانجامد را زیر نظر داریم».

وزارت دفاع فرانسه همچنین اشاره کرد که خلافت داعش تفکیک شده اما این گروه هنوز شکست نخورده است.
شایان ذکر است ارتش عراق چهارشنبه 3 مارس با پشتیبانی نیروی هوایی عملیاتی نظامی گسترده‌ای را علیه گروه تروریستی داعش در بغداد (مرکز)، دیالی (شرق) و کرکوک (شمال) آغاز کرده است.

هر چند عراق در سال 2017 با بازپس‌ گرفتن همه سرزمین‌های تحت کنترل داعش که در تابستان سال 2014 بالغ بر یک سوم مساحت عراق می‌شد، اعلام کرد که بر این گروه پیروز شده است، این گروه تروریستی اما همچنان دارای هسته‌های خفته‌ای در مناطق گسترده‌ای از عراق است و از هر چند گاهی اقدام به حمله می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size