وفاداری به عراق»؛ ائتلاف سیاسی فراگیر از نیروهای جنبش اعتراضی اکتبر«

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

با نزدیک شدن به زمان انتخابات زودهنگام پارلمانی و با هدف ورود نیروهای جوان به پارلمان عراق، تلاش فعالان برای ایجاد احزاب و ائتلاف‌های سیاسی از میان نیروهای برخواسته از اعتراضات مردمی اخیر در عراق افزایش چشمگیری یافته است.

در همین زمینه، هفته گذشته فعالان سیاسی شکل‌گیری ائتلاف «وفاداری به عراق» را اعلام کردند که از 45 گروه و سازمان برخواسته از جنبش اکتبر تشکیل شده است.

کمال جبار، عضو ائتلاف «وفاداری به عراق» به العربیه.نت توضیح داد که هدف اصلی این ائتلاف، ایجاد بزرگترین نیروی متحد و سازمان‌یافته از گروه‌های برآمده از «جنبش اکتبر» در همه استان‌ها است. وی افزود: مشارکت یا عدم مشارکت در انتخابات آینده مسئله پیچیده‌ای است و برخی از جوانان حاضر در ائتلاف از ایده تحریم انتخابات حمایت می‌کنند.

وی در رابطه با دلایل بی‌میلی برخی جوانان به حضور فعال در انتخابات گفت که موضع سست و غیر مسئولانه جامعه جهانی و سازمان ملل در رابطه با «اعتراضات اکتبر» ضمن ناکام گذاشتن اهداف آن اعتراضات مردمی، بسیاری را از تغییر شرایط ناامید کرده است.

او همچنین با اشاره به عدم توانایی دولت عراق در تامین نیازهای مردم عراق و محافظت از آنها در برابر کشتار و ارعاب و کنترل سلاح غیر قانونی، تاکید کرد که آمادگی مالی دولت در مقایسه با میلیاردها دلار پول کثیف برخی گروه‌های سیاسی حاکم، بسیار ضعیف است. جبار ادامه داد که چنین شرایطی از مهمترین دلایل حضور جوانان فعال معترض برای شرکت در انتخابات و ورود به پارلمان عراق بوده است.

اقدامی درست در مسیری درست

جبار با تاکید بر این که ائتلاف «وفاداری به عراق» از 45 جریان، گروه، اتحادیه و جمعی از شخصیت‌های ملی تشکیل شده است، بیان داشت که این ائتلاف جدید، اقدامی درست در مسیری درست است، زیرا بدون وحدت و هماهنگی میان نیروهای برخواسته از اعتراضات اکتبر نمی‌توان به تغییرات مطلوب دست یافت. وی همچنین گفت که اگر این ائتلاف تصمیم به عدم مشارکت در انتخابات بگیرد، می‌تواند به یک نیروی اپوزیسیون فعال در فضای سیاسی عراق تبدیل شود.

جبار با اشاره به این که ائتلاف، دریافت هر گونه کمک مالی از طرف‌های خارجی را ممنوع کرده، ابراز داشت که این ائتلاف از حمایت و پشتیبانی گسترده عراقی‌های خارج‌نشین برخوردار است.

کنترل اسلحه در دستان دولت

به نوبه خود، زینب المحمداوی از اعضای ائتلاف «وفاداری به عراق» در گفت و گو با العربیه.نت بیان کرد که اتحاد میان جریان‌های متعدد معترض و ایجاد یک جبهه واحد گامی در مسیر درست است. وی تاکید کرد که ائتلاف آماده است تا در صورت احراز شرایط لازم از جمله نظارت بین‌المللی، کنترل سلاح غیر قانونی، استفاده از رای‌گیری بیومتریک با استفاده از کارت‌های بیومتریک، آزادی زندانیان اعتراضات اکتبر و حمایت از نامزدهای وابسته به آنها در انتخابات شرکت کند.

وی توضیح داد که این ائتلاف، پیش از آن که ائتلافی انتخاباتی باشد، بک ائتلاف انقلابی و پیشرو است که از جریانات و گروه‌‌های مدنی استان‌های نجف، کربلا، بابل، ذی‌قار، واسط، دیوانیه و جریان جوانان مستقل، گروه التغییر، جریان ملی عراق و شخصیت‌های ملی و آکادمیک تشکیل شده است. زینب با اشاره به اتکای این ائتلاف به مردم عراق و مخالفت با دریافت کمک های مالی و سیاسی از طرف‌های خارجی یا گروه‌های سیاسی کنونی افزود که این ائتلاف توانایی تبدیل‌شدن به یک اپوزیسیون ملی و گسترده را دارد.

هماهنگی حداکثری

از سویی دیگر، محمد الطائی دیگر عضو ائتلاف «وفاداری به عراق» به العربیه.نت گفت که هدف از این ائتلاف، وحدت میان معترضان اکتبر و متحد‌کردن آنها تحت یک شعار و سازماندهی واحد برای مقابله با مفسدانی است که از پول و اسلحه غیر قانونی برای بی‌ثباتی و نابودی عراق سو استفاده می‌کنند.

گفتنی است که پس از اعلام حضور بیش از 400 حزب جهت رقابت برای کسب 328 کرسی پارلمان عراق، اعلام وجود ائتلاف «وفاداری به عراق» مورد استقبال گسترده‌ای قرار گرفت و اقدام سیاسی مهمی جهت پیگیری خواسته‌های معترضان اکتبر به شمار آمد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم