پارلمان اروپا: به‌رغم رنج میلیون‌ها نفر بحران سوریه دیگر برای جهان اولویت‌ ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کمیساریای اروپا، سه‌شنبه 23 فوریه، اعلام کرد که به‌رغم رنج بسیار زیاد میلیون‌ها سوری چه پناهنده یا آواره، پرونده سوریه دیگر از جمله اولویت‌های جامعه جهانی نیست.

نایب رئیس کمیته روابط خارجی در پارلمان اروپا گفت که مسئله سوریه دیگر در اولویت‌های بین المللی جای ندارد.

او همچنین تاکید کرد که 60 درصد از سوری‌ها از نبود امنیت غذایی رنج می‌برند.

نگرانی از فرصت‌طلبی روسیه و ایران در انتخابات پیش‌بینی شده

او در مورد رژیم سوریه تأکید کرد که این رژیم، مانع هرگونه پیشرفت در مذاکرات کمیسیون قانون اساسی شده و مشارکت اتحادیه اروپا در بازسازی سوریه، منوط به ورود رژیم اسد به مذاکرات جدی است.

به گفته نائب رئیس کمیته روابط خارجی اتحادیه اروپا، این اتحادیه، میزبان کنفرانس «بروکسل 5» در مورد آینده سوریه در پایان ماه مارس آینده خواهد بود. این اتحادیه نگرانی خود را از فرصت‌طلبی روسیه و ایران در انتخابات پیش‌بینی شده در ماه ژوئن آینده برای پایان دادن به منازعه سوریه، ابراز داشت.

این در شرایطی است که سوریه در نتیجه سال‌ها جنگ با بحران فلج کننده اقتصادی روبه‌رو است و پاندمی کرونا در کنار تبعات وجود بحران در کشور همسایه خود لبنان نیز شرایط سوریه را وخیم‌تر کرده است.

لیره سوریه طی روزهای گذشته با سرازیر شدن مردم برای خرید دلار، ارزش خود را به شکلی بی‌سابقه از دست داده است. سقوط ارزش پول ملی منجر به تورم بالا و افزایش بی‌سابقه هزینه مواد غذایی، انرژی و دیگر نیازهای اساسی مردم سوریه شده است.

سازمان ملل و بسیاری از سازمان‌های امدادی، بارها هشدار داده‌اند که مردم سوریه با بحران گرسنگی بی‌سابقه‌ای روبه‌رو هستند، زیرا بیش از 9.3میلیون نفر، از کمبود مواد غذایی رنج می‌برند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید