.
.
.

نتانیاهو: ما روی هیچ توافقی با نظام ایران حساب نخواهیم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل در بحبوحه تنش‌آفرینی‌های ایران از یک سو و تلاش‌های اروپا برای بازگشت به برجام متزلزل از سوی دیگر، تأکید کرد که کشورش اجازه نخواهد داد تا رژیم ایران که آن را افراطی و تهاجمی توصیف کرد، به سلاح هسته‌ای دست یابد.

نتانیاهو سه‌شنبه 23 فوریه گفت: «ما روی هیچ توافقی با رژیمی افراطی مانند نظام ایران حساب نمی‌کنیم.» او افزود: «ما هرچه در توان داشته باشیم، برای جلوگیری از دستیابی نظام ایران به سلاح هسته‌ای، انجام خواهیم داد، صرف نظر از اینکه توافقی وجود داشته باشد یا نه.»

مواضع نتانیاهو پس از اعلام شد که دولت آمریکا، انعطاف‌پذیری در بازگشت به میز مذاکره با ایران در مورد برجام نشان داد، مشروط براین‌که تهران قبل از لغو تحریم‌های ایالات متحده، عمل به تعهدات برجامی خود را از سر بگیرد.

آغاز محدودیت کار بازرسان

این مواضع همزمان با شروع محدودیت فعالیت بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از امروز 23 فوریه اتخاذ شد. محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، تأکید کرد که ایران پس از پایان مهلت تعیین شده از سوی پارلمان این کشور برای لغو تحریم‌های اعمال شده توسط واشنگتن پس از خروجش از برجام، از سه‌شنبه 23 فوریه، محدودیت فعالیت بازرسان آژانس انرژی هسته‌ای را آغاز کرد.

به گزارش ایرنا ظریف همچنین گفت: «ما در تاریخ 15 فوریه رسما به آژانس بین‌المللی اطلاع دادیم كه مصوبه مجلس از 23 فوریه اجرایی خواهد شد. بنابراین، این تصمیم از امروز صبح اجرایی شد.»

گفتنی است که مجلس ایران از دولت حسن روحانی خواسته بود تا برای محدود کردن فعالیت بازرسان آژانس در صورت اتمام مهلت تا 21 فوریه و عدم لغو تحریم‌های ایالات متحده از سال 2018 اقدام کند.

تازه‌ترین نقض تعهدات برجامی

این اقدام در راستای سلسله اقداماتی است که ایران از اواسط سال 2019 آغاز کرده و شامل زیر پا گذاشتن تدریجی بسیاری از تعهدات اصلی برجامی شده، با تاکید براین امر که بازگشت به این تعهدات، مشروط به لغو کامل تحریم‌ها است، ولی واشنگتن با این شرط، مخالفت می‌ورزد.

کاظم غریب آبادی سفیر ایران در آژانس بین‌المللی هسته‌ای، دوشنبه 22 فوریه، تأکید کرد که این قانون مجلس از نیمه‌شب (20:30 به وقت گرینویچ) اعمال خواهد شد.

ایران با به تعلیق درآوردن تعهد داوطلبانه به پروتکل الحاقی پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای، کار بازرسان را محدود کرد، اما تعهد خود را به توافق پادمان مربوط به «ان تی پی» حفظ کرد.

این بدان معناست که ایران همچنین اجازه دسترسی بازرسان به تاسیسات غیرهسته‌ای به‌ویژه نظامی را در صورت وجود تردید درخصوص فعالیت‌های هسته‌ای غیرقانونی خود نخواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم