واشنگتن: حوثی‌ها باید حملات مرزی به سعودی را متوقف کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزارت امور خارجه ایالات متحده از حوثی‌ها خواست تا حملات مرزی به پادشاهی سعودی را متوقف کرده و به سرعت وارد روند سیاسی جاری به رهبری سازمان ملل شوند.

آمریکا با فراخوان شبه نظامیان حوثی به توقف پیشروی به سوی شهر مارب گفت: «حمله حوثی‌ها به مارب، کار گروهی است که تعهدی نسبت به صلح یا پایان دادن به جنگ ندارد.»

بیانیه وزارت امور خارجه، آمریک حوثی‌ها را ترغیب کرد تا پیشروی خود در مارب را متوقف ساخته و با توقف همه عملیات نظامی، به مذاکره روی آورند.

در ادامه این بیانیه آمده است: حمله حوثی‌ها به مارب، کار گروهی است که تعهدی به صلح یا پایان دادن به جنگی ندارد که مردم یمن دچار آن هستند.

بنا بر برآورد دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد، حدود یک میلیون یمنی از ابتدای جنگ برای فرار از خشونت حوثی‌ها، به مارب پناه برده‌اند.

در این بیانیه تأکید شده است که این هجوم تنها به افزایش شمار آوارگان داخلی و وخیم تر شدن بحران انسانی در یمن می انجامد که عملا این کشور را به مکانی تبدیل کرده که شاهد فاجعه بارترین تراژدی انسانی درجهان است.

در ادامه بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است: «اگر حوثی‌ها در دستیابی به یک راه حل سیاسی از طریق گفت‌وگو، جدی هستند، باید تمام پیشروی‌های نظامی را متوقف کرده و از سایر اقدامات بی ثبات کننده و مرگبار، از جمله حملات مرزی به سعودی خودداری کنند. آنها باید متعهد به مشارکت سازنده در روند سیاسی شده و نسبت به حضور در روند سیاسی به رهبری سازمان ملل و پیوستن به تلاش‌های دیپلماتیک تیم لیندرکینگ فرستاده آمریکا، پای بند باشند. زمان آن فرا رسیده است که این منازعه پایان یابد. هیچ راه حل نظامی وجود ندارد.»
آمریکا حمله به فرودگاه ابها را محکوم کرد.

کاخ سفید چهارشنبه گذشته حمله حوثی‌ها به فرودگاه بین‌المللی «ابها» را که همزمان با اولین سفر منطقه‌ای تیم لندرکینگ نماینده ویژه سازمان ملل به یمن و تلاش‌های او برای برقراری صلح پایدار صورت گرفت، محکوم کرد.

جین ساکی سخنگوی کاخ سفید به العربیه گفت: «حوثی‌ها می‌خواهند جنگ یمن را با هدف قرار دادن سعودی، طولانی کنند.»
ساکی تاکید کرد که تلاش‌ها برای دستیابی به راه حل مسالمت آمیز در یمن ادامه دارد.

اعمال تحریم‌ها

وزارت امور خارجه ایالات متحده نیز امروز ساعاتی پس از حمله پهپادی حوثی‌ها به فرودگاه بین‌المللی ابها، موضع خود را در قبال پشتیبانی از سعودی، مورد تاکید قرار داد.

ساکی به العربیه گفت: «ما در کنار متحدان خود در پادشاهی سعودی می‌ایستیم و گزینه‌هایی برای تعامل با حوثی‌ها از جمله اعمال تحریم‌ها را دراختیار داریم.»

او افزود: «حوثی‌ها مسئول حملات به سعودی با حمایت ایران هستند.ما به اعمال فشار بر حوثی‌ها و تهران حامی آنها، ادامه خواهیم داد و سازوکارهای جدید برای مقابله با آنها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم