تاکید فرانسه بر ضرورت خروج نیروهای بیگانه و تسریع روند تشکیل دولت لیبی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه شامگاه جمعه 12 فوریه 2021 بر ضرورت خروج نیروهای بیگانه و مزدوران خارجی از لیبی و تسریع روند تشکیل دولت در این کشور تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها این موضع پاریس در تماس تلفنی شامگاه جمعه میان لودریان وزیر خارجه فرانسه و یان کوبیچ فرستاده ویژه سازمان ملل به لیبی مطرح شد.

لودریان پس از این تماس تلفنی بر ضرورت «تسریع در تشکیل دولتی به نمایندگی از همه (طرف‌ها) در لیبی» و اجرایی کردن «کامل» توافق آتش‌بس در این کشور تاکید کرد.

در همین راستا یان کوبیچ فرستاده ویژه سازمان ملل به لیبی به منظور «بررسی تحولات و اولویت‌ها و از جمله آن مسائل امنیتی» گفتگوهایی را با ژنرال خلیفه حفتر فرمانده ارتش ملی لیبی انجام داده است.

بنا به بیانیه صادره از نمایندگی سازمان ملل در لیبی یان کوبیچ فرستاده ویژه سازمان ملل به لیبی از «حمایت ژنرال حفتر از اجرای آتش‌بس» در لیبی استقبال کرده است.

از سویی ریچارد نورلاند سفیر آمریکا در لیبی تماس‌هایی را با محمد یونس المنفی رئیس شورای ریاستی و دو عضو دیگر شورا شامل عبدالله اللافی و موسی الکونی انجام داده است.

بنا به بیانیه سفارت آمریکا در لیبی این تماس‌ها« شامل گفتگوهایی درباره اهمیت تسریع در روند تشکیل شورای فعال وزیران و رای اعتماد به دولت از سوی پارلمان یا کانون گفتگوهای سیاسی لیبی است».

در این گفتگوها همچنین به موضوع «انتخابات ملی و برگزاری آن در زمان تعیین شده در 24 دسامبر آینده» پرداخته شده است.
سفیر ایالات متحده در لیبی در این راستا گفت که «قویه مجریه موقت یکپارچه جدید تصمیم خود برای برداشتن گام‌های مهم به سوی آشتی را توضیح داده است». او همچنین این را «فرصتی برای اتحاد میان تمامی رهبران لیبی جهت ایجاد کشور باثبات و یک‌پارچه لیبی» دانست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم