سعودی: حوثی‌ها باید طبق قانون بین‌المللی انسانی مجازات شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

نماینده پادشاهی عربی سعودی در سازمان ملل متحد پنج‌شنبه 11 فوریه 2021 در نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستار مجازات شبه‌نظامیان حوثی طبق قانون بین‌المللی انسانی شد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس) نماینده پادشاهی عربی سعودی در سازمان ملل متحد در نامه‌ای به شورای امنیت ضمن اشاره به ادامه اقدامات خصمانه‌ نظامی شبه‌نظامیان حوثی علیه سعودی و نقض آشکار قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های شورای امنیت، تاکید کرد که این گروه شبه‌نظامی باید طبق قانون بین المللی‌انسانی مجازات شوند.

در نامه نماینده سعودی به شورای امنیت آمده است که حمله اخیر حوثی‌ها به فرودگاه بین‌المللی أبها «اقدامی تروریستی» است که ساختارهای زیربنایی شهری را هدف قرار داده و جان مسافران بی‌گناه را تهدید کرده و یک «جنایت جنگی» به شمار می‌رود.

در این نامه ضمن تاکید بر ضرورت مجازات حوثی‌ها مطابق با قانون بین‌المللی انسانی، آمده است که سعودی همه تدابیر لازم را مطابق با تعهدات آن به موجب قوانین بین‌المللی برای دفاع از سرزمین‌های این کشور و محافظت از امنیت شهروندان و مقیمان آن اتخاذ خواهد کرد.

در این نامه نیز آمده است، اقدامات تروریستی که حوثی‌ها مرتکب می‌شوند، همچنان تلاش‌های سازمان ملل برای دستیابی به راه‌حل سیاسی فراگیر در یمن را در معرض خطر قرار داده و امنیت منطقه‌ای و صلح بین‌المللی را به خطر می‌اندازد.

پادشاهی عربی سعودی در این نامه خطاب به شورای امنیت خواستار آن شد تا اقدامات خصمانه حوثی‌ها به شدت محکوم شود.

سعودی همچنین از شورای امنیت سازمان ملل خواسته تا به تعهداتش در مقابله با حوثی‌های مورد حمایت ایران که تهدیدهای آنها امنیت و صلح جهانی را بر‌هم می‌زند، عمل کرده و آنها را مطابق با قوانین بین‌المللی انسانی مجازات کند.

ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن چهارشنبه اعلام کرد در حمله تروریستی شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران به فرودگاه أبها سعودی یک هواپیما دچار آتش‌سوزی شده است.

ائتلاف عربی ضمن اشاره به این‌که حمله به فرودگاه أبها و تهدید جان مسافران جنایت جنگی است، تاکید کرد که شبه‌نظامیان حوثی مطابق با قانون بین‌المللی مجازات خواهند شد.

این در حالی است که کشورهای آلمان، بریتانیا و فرانسه پنج‌شنبه در بیانیه‌ای مشترک حمله روز چهارشنبه با یک پهپاد بمب‌گذاری شده به فرودگاه بین‌المللی أبها در جنوب سعودی را به شدت محکوم کردند.

این سه کشور اروپایی حمله به فرودگاه أبها که شبه‌نظامیان حوثی مسئولیت آنها را بر عهده گرفته‌اند را «نقض قانون بین‌المللی» دانستند که از مناطق غیرنظامی دفاع می‌کند.

وزارت‌های خارجه‌ این سه کشور اروپایی در این بیانیه اعلام کردند که حمله به فرودگاه ابها را «به شدت» محکوم کرده و تاکید می‌کنند که «ادامه این‌گونه حملات که به ویژه مناطق غیرنظامی را هدف قرار می‌دهد، نقض آشکار قانون بین‌المللی است و خطر تهدیدهای پهپادها بر ثبات منطقه را به وضوح نشان می‌دهد».

از سویی آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا پنج‌شنبه 11 فوریه 2021 گفت:« هنگام حمله حوثی‌ها به پادشاهی عربی سعودی دست بسته نخواهیم ماند».

وزیر خارجه ایالات متحده در حساب کاربری‌اش بر شبکه «توئیتر» ضمن اشاره به موضع آمریکا جهت دست‌یابی به راه‌حل سیاسی برای پایان دادن به جنگ در یمن، تاکید کرد که:«سعودی شریک امنیتی مهمی است».

چند ساعت پس از حمله شبه‌نظامیان حوثی به فرودگاه أبها در جنوب غرب سعودی، آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده چهارشنبه در تماسی تلفنی ضمن گفت‌وگو با شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر خارجه سعودی بر ادامه تلاش‌های مشترک برای تقویت سامانه‌های دفاعی سعودی در مقابله با حملاتی که این پادشاهی با آنها مواجه است، تاکید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم