نتانیاهو: بلندی‌های جولان تا ابد بخشی از خاک اسرائیل خواهد ماند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

پس از سخنان آنتونی بلینکن درباره بلندی‌های جولان و امتناع از به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر آن، بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل روز سه‌شنبه 9 فوریه 2021 گفت که کشورش تا ابد این مناطق را در اختیار خواهد داشت.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا بر خلاف دیگر قدرت‌های جهانی حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را در سال 2019 به رسمیت شناخت؛ اقدامی که حمایت بین‌المللی در پی نداشت. اسرائیل از زمان جنگ 1967 بلندی‌های جولان را در اختیار دارد.

آنتونی بلینکن روز دوشنبه گفته بود که سیطره بر جولان که از بر شمال اسرائیل و همچنین مرز لبنان و اردن اشراف دارد، اهمیت جدی برای امنیت اسرائیل دارد. با این حال او از به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر این مناطق خودداری کرد.

او در این‌باره به شبکه سی‌ان‌ان گفت که این یک موضوع حقوقی است و با گذر زمان و تغییر شرایط در سوریه این موضوع به بررسی گذاشته خواهد شد، اما «در حال حاضر از آن دور هستیم.»

او همچنین گفت که جو بایدن از زمان رسیدن به قدرت هنوز با بنیامین نتانیاهو گفتگو نکرده است.

در همین زمینه بنیامین نتانیاهو به خبرنگاران گفت: «آنها می‌گوید که موضوع را بررسی می‌کنند، اما من آن را بررسی کرده‌ام، تا جایی که من ربط دارد بلندی‌های جولان تا ابد به عنوان بخشی از اسرائیل تحت حاکمیت این کشور خواهد بود.»

یک مقام عالی‌رتبه دفتر نخست‌وزیری اسرائیل بدون فاش شدن نامش به فرانس‌پرس گفت که موضع اسرائیل در قبال بلندی‌های جولان روشن است و این منطقه بدون در نظر گرفتن هر سناریویی در آینده، اسرائیلی خواهد ماند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم