مشاور نخست وزیر عراق: سازمان ملل در انتخابات دخالت نخواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

عبدالحسین الهنداوی مشاور نخست وزیر عراق در امور انتخابات، سه‌شنبه 9 فوریه اعلام کرد که سازمان ملل در روند انتخابات دخالت نخواهد کرد و این مردم عراق هستند که انتخابات را در تمام مراحل آن، مدیریت می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری عراق، الهنداوی گفت که نقش سازمان ملل در انتخابات، نظارت از طریق ارزیابی است نه اشراف بر انتخابات.
شایان ذکر است که فواد حسین وزیر امورخارجه عراق، ژانویه گذشته تأکید کرد، درخواستی در مورد نظارت بر انتخابات برای شورای امنیت ارسال شده است.

Advertisement

وزارت امور خارجه در بیانیه‌ای اظهار داشت: «حسین با مارتین هوث رئیس هیئت اعزامی اتحادیه اروپا، معاون وی ژان برنار و رئیس هیئت رایزنی اتحادیه اروپا درعراق دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری عراق، دراین نشست درمورد مقدمات برگزاری انتخابات در سال جاری گفت‌و گو شد.

کمک‌های آمریکا برای حمایت از انتخابات عراق

در همین زمینه، سازمان ملل متحد فاش کرد که آژانس توسعه بین المللی ایالات متحده، 9.7 میلیون دلار به پروژه تحت رهبری سازمان ملل در عراق کمک کرده است.

بودجه «یو اس اید» اجازه می‌دهد تا «اعزام مشاوران انتخاباتی سازمان ملل در سطوح زیر ملی در برهه‌ای پرداخت گردد که کمیسیون عالی مستقل انتخابات آماده می‌شود، انتخابات عمومی زودهنگام را در اکتبر 2021 برگزار کند.

کابینه عراق در 19 ژانویه جلسه خود که میزبان اعضای کمیسیون عالی مستقل انتخابات بود، به اتفاق آرا دهم اکتبر آینده را به عنوان تاریخ برگزاری انتخابات زودهنگام، تعیین کرد.

کمیسریای مستقل انتخابات عراق پیشنهاد كرد كه انتخابات زودهنگام كه برای 6 ژوئن آینده برنامه ریزی شده، به دلایل مهم فنی به تعویق بیفتد تا سلامت انتخابات و فرصت‌های برابر را برای همه به هدف شرکت آزادانه و مدیریت منصفانه انتخابات تامین شود.

گفتنی است که انتخابات زودهنگام، خواسته اساسی معترضین مخالف دولت بود که تظاهراتی را سازماندهی کردند که از اکتبر 2019 آغاز شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم