اسرائیل: تهران تلاش‌های هسته‌ای خود را افزایش داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ایلی کوهن وزیر اطلاعات اسرائیل تأکید کرد که «ایران برنامه هسته‌ای خود را کنار نگذاشته و تلاش‌های خود را در این زمینه، افزایش داده است.»

کوهن روز سه شنبه 9 فوریه گفت که «محور ایران همچنان به استقرار در سوریه برای هدف قرار دادن اسرائیل، ادامه می دهد.»

سلاح اتمی مشروط

از سوی دیگر وزیر اطلاعات ایران سه شنبه 9 فوریه به غرب هشدار داد که اگر تحریم‌های فلج کننده بین‌المللی علیه تهران ادامه یابد، کشورش ممکن است در راستای داشتن سلاح هسته‌ای حرکت کند.

تلویزیون ایران به نقل از علوی آورد: «برنامه هسته‌ای ما صلح آمیز است اما اگر آنها ایران را به این سمت سوق دهند، این تقصیر ایران نیست، بلكه اشتباه آنها است.»

با این حال علوی افزود که ایران در «شرایط کنونی»، برنامه‌ای برای دستیابی به سلاح هسته‌ای ندارد.

این در حالی است که ایالات متحده در حال بررسی طیف وسیعی از ایده ها در مورد چگونگی احیای برجام است، از جمله گزینه‌ای که در آن دو طرف بدون پایبندی کامل به برجام امضا شده در سال 2015، گام های کوچکی را برمی دارند.

نمی توان متوقفش کرد

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در واکنش به اظهارات جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در مورد عدم لغو تحریم های ایران تا زمانی که غنی سازی اورانیوم متوقف شود، اعلام کرد که «حرکت ایران در این مسیر» را نمی توان متوقف کرد.

صالحی دوشنبه 8 فوریه افزود كه علی خامنه ای رهبر نظام به این گفته‌ها پاسخ داد و آمریكا باید بداند كه حركت ایران به سمت داشتن انرژی هسته‌ای صلح آمیز را نمی توان متوقف کرد و این حقوق را نمی توان نادیده گرفت.

سخنان این مسئول ایرانی پس از آن بود كه رئیس جمهوری آمریكا چند روز پیش تأیکد كرد كه كشورش تا زمانی كه تهران ابتدا غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کند، تحریم‌ها علیه ایران را لغو نخواهد كرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم