.
.
.

وزیر امور خارجه سعودی: ایران ثبات و امنیت کشورهای عربی را تهدید می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه پادشاهی عربی سعودی روز دوشنبه 8 فوریه 2021 تاکید کرد که ایران با حمایت از گروه‌های شبه‌نظامی ثبات کشورهای عربی را تهدید می‌کند و جامعه جهانی باید تخلفات ایران را متوقف کند.

وزیر امور خارجه سعودی در نشست فوق‌العاده وزرای خارجه کشورهای عربی در قاهره گفت که کشورهای عربی برای مقابله با چالش‌ها منسجم هستند.

او ازجامعه جهانی خواست تخلفات ایران را متوقف کرده و به تهدیدهای این کشور در منطقه پایان دهد.

شاهزاده فیصل بن فرحان گفت که ایران امنیت و ثبات کشورهای عربی را از طریق حمایت از گروه‌های شبه‌نظامی تهدید می‌کند.
او با اشاره به فعالیت‌های اتمی و موشکی بالستیک ایران، خواستار حضور پررنگ کشورهایی که بیشترین تهدیدها از سوی ایران متوجه آنها است، در هر گونه توافق در آینده شد.

وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه در همین‌باره به العربیه گفته بود که در این نشست موضوع توافق جدید با ایران با همپیمانان و کنگره به مشورت گذاشته شد و این موضوع برای دولت جدید از اهمیت بالایی برخودار است.

یک مقام مسئول وزارت امور خارجه آمریکا گفت که به «تلاش‌ها و همکاری‌های جامعه جهانی نیاز است» و واضح است که در آینده به موضوع برنامه موشکی و بازوهای منطقه‌ای ایران پرداخته شود.

در حال حاضر رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در موضوع ایران در حال تشکیل گروهی از کارشناسان است و پرونده هنوز در مرحله مشورت است و هیچ گام عملی برداشته نشده است.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا از رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران خواست گروهی متشکل از دیپلمات‌ها و کارشناس با دیدگاه‌های مختلف را برای مذاکره با ایران تشکیل دهد.

یک مقام نزدیک به دولت جو بایدن فاش کرد که بلینکن از مالی خواسته افراد «به شدت سرسخت» در قبال ایران را در این گروه جای دهد.
رابرت مالی هم تشکیل این گروه را آغاز کرده و بلافاصله پس از آغاز به کار آن، روند بررسی راهبردهای از سرگیری ارتباط با ایران را شروع می‌کند. برخی مقامات آمریکایی می‌گویند که رابرت مالی تماس با همتایان اروپایی، اسرائیلی و خلیجی خود را آغاز کرده است.

امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه هم روز پنج‌شنبه چهارم فوریه 2021 اعلام کرد که باید پادشاهی عربی سعودی و کشورهای دیگر را به مذاکرات هسته‌ای با ایران افزود.

او گفت که قصد دارد همه تلاش خود را به کار گیرد تا گفتگوها میان تهران و واشنگتن را به سرانجام برساند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم