تایید خبر بازداشت رهبر القاعده در جزیره العرب از سوی گزارش سازمان ملل

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

برای اولین بار گزارش سازمان ملل متحد که روز پنج‌شنبه 4 فوریه 2021 برای بررسی به شورای امنیت ارائه شد از بازداشت خالد باطرفی «رهبر القاعده در جزیره العرب» خبر داد. بنا به این گزارش خالد باطرفی از ماهها پیش در بازداشت به سر می‌برد.

در حالی که سعد عاطف العولقی جانشین خالد باطرفی اکتبر سال گذشته طی « عملیات امنیتی در شهر الغیضه در استان المهره یمن کشته شده، خالد باطرفی اما بنا به گزارش سازمان ملل در بازداشت است.

سازمان ملل متحد درباره عملیات بازداشت باطرفی جزئیات بیشتری ارائه نکرده و همچنین هیچ گونه اطلاعاتی درباره محل نگهداری او ارائه نداد.

اکنون خالد باطرفی که به گفته سازمان ملل ماهها است که از بازداشت او می‌گذرد با داشتن اطلاعات و جزئیاتی درباره سازمان القاعده مخزنی با ارزش از اطلاعات را برای دستگاههای اطلاعاتی آمریکا و جهان تشکیل می‌دهد.

شایان ذکر است که در فوریه سال گذشته سازمان تندرو القاعده اعلام کرده بود که «قاسم الریمی» رهبر آن در یمن طی حمله پهپاد آمریکایی در اواخر ژانویه سال گذشته کشته شده و خالد باطرفی به جانشینی او منصوب شده است.

یک وب‌سایت که اخبار مربوط به سازمان‌های تندرو را پیگیری می‌کند پیش‌تر به احتمال بازداشت خالد باطرفی در اوایل اکتبر سال گذشته از سوی نیروهای یمنی در استان المهره اشاره کرده بود.

باطرفی از یک خانواده یمنی است و تا پیش از 11 سپتامبر همراه با دیگر عناصر القاعده در افغانستان آموزش نظامی دیده و بعدها به شاخه القاعده در یمن موسوم به القاعده در جزیره العرب پیوست.

خالد باطرفی پس از آن به یکی از تئوریسین‌های سازمان القاعده تبدیل شد و بنا به گزارش سازمان ملل قبل از آن‌که در سال 2020 به رهبری شاخه القاعده در جزیره العرب برسد بر انجام عملیات‌های خارجی این گروه نظارت می‌کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم