امارات متحده عربی به متخصصان و سرمایه‌گذاران واجد شرایط تابعیت می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دولت امارات متحده عربی روز شنبه 30 ژانویه اعلام کرد که به سرمایه گذاران و متخصصان از جمله دانشمندان، پزشکان و خانواده‌های آنها، تابعیت می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شیخ محمد بن راشد آل مکتوم رئیس شورای وزرا، نائب رئیس دولت امارات متحده عربی و حاکم دبی در توییتی نوشت: «شورای وزیران، دادگاه‌های محلی و شوراهای اجرایی دولت امارات متحده عربی وضعیت افرادی که واجد شرایط دریافت تابعیت این کشور هستند را تحت معیارهای مشخصی تعیین و به آنها تابعیت خواهند داد».

Advertisement

شیخ محمد افزود: «این قانون به گیرندگان گذرنامه و تابعیت امارات اجازه می‌دهد تابعیت قبلی خود را نیز حفظ کنند.»

طبق گزارش خبرگزاری رویترز، هنوز توضیحاتی بیشتری در باره اینکه آیا دارندگان گذرنامه جدید اماراتی از امکانات و امتیازهای سیستم رفاه عمومی بهره‌مند خواهند شد یا نه داده نشده است.

امارات متحده عربی هر ساله میلیاردها دلار صرف آموزش رایگان، مراقبت‌های بهداشتی، وام مسکن و کمک‌های بلاعوض برای 1.4 میلیون شهروند خود می‌کند.

همچنان به افراد خارجی مقیم در امارات ویزاهای تجدیدپذیر اعطا می‌کند. این افراد با داشتن شغل یا سرمایه گذاری می‌توانند ویزای سه ساله یا چهارساله قابل تحدید دریافت کنند. دولت امارات متحده عربی اخیراً سیاست اعطای ویزا را انعطاف پذیرتر کرده و اقامت طولانی‌تری را برای انواع خاصی از سرمایه گذاران‌، دانشجویان و متخصصان ارائه می دهد.

سال گذشته، دولت امارات طرح ویزای «طلایی» که اجازه اقامت 10 ساله در این کشور است را به برخی از متخصصان، دارندگان مدرک تخصصی و سایر افراد اعطا کرد.

دکتر احمد البرقاوی استاد فلسفه و علوم سیاسی اهل سوریه به العربیه گفت که او این نوع ویزا را دریافت کرده است.

اقتصاد امارات متحده عربی که یک تولید کننده نفت و گاز در خاورمیانه است یکی از اقتصادهای موفق در منطقه به شمار می‌رود اما اقتصاد این کشور نیز مانند بسیاری از کشورهای جهان تحت تأثیر بیماری همه گیری ویروس کرونا قرار گرفت.

برخی تحلیلگران اقتصادی می‌گویند امارات متحده عربی با برداشتن چنین گام‌های تلاش می‌کند از طریق جلب متخصصان و سرمایه گذاران به روند توسعه و پیشرفت خود در شرایط سخت کرونایی ادامه دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم