مخالفت حوثی‌ها با دسترسی تیم کارشناسان بین‌المللی به نفتکش «صافر»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دولت قانونی یمن پنج‌شنبه 28 ژانویه 2021 اعلام کرد شبه‌نظامیان حوثی که از سوی ایالات متحده در لیست گروههای تروریستی قرار داده شده‌اند، مجددا با دسترسی تیم کارشناسان بین‌المللی به نفتکش صافر مخالفت کردند.

به گزارش رسانه‌های یمن علی‌رغم هشدارهای مکرر درباره خطر نشت نفت خام و احتمال وقوع بزرگترین فاجعه زیست محیطی در سواحل یمن و در آب‌های دریای سرخ، گروه شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران اما همچنان با بی اعتنایی مانع از ورود تیم کارشناسان بین‌المللی برای تعمیر، نگهداری و یا تخلیه این نفتکش می‌شوند.

Advertisement

در همین راستا معمر الاریانی وزیر اطلاع‌رسانی یمن گفت که حوثی‌ها مجددا به توافقی که با سازمان ملل برای بررسی و ارزیابی وضعیت نفتکش صافر امضا کرده‌ بودند و قرار بوده در اوایل فوریه آینده اجرا شود، پشت پا زده‌ و همچنان مانع از ورود تیم کارشناسان بین‌المللی می‌شوند.

الاریانی در سلسله توئیت‌هایی گفت اقدام حوثی‌ها به نقض مکرر تعهدات‌شان نشان می‌دهد که آنها از نفتکش صافر به عنوان اهرم فشاری برای باج‌گیری از جامعه بین‌المللی و کسب دستاوردهای سیاسی استفاده می‌کنند.

او در این راستا گفت که حوثی‌هابه هشدارها و خطرات فاجعه‌بار زیست محیطی، اقتصادی و انسانی احتمالی ناشی از نشت، غرق شدن یا انفجار نفتکش صافر توجهی نمی‌کنند.

وزیر اطلاع‌رسانی یمن همچنین از جامعه بین‌المللی و در مقدمه آن کشورهای عضو شورای امنیت خواست تا موضع واضحی در قبال طفره رفتن‌های شبه‌نظامیان حوثی در پرونده نفتکش صافر اتخاذ کنند.

او همچنین از جامعه بین ‌المللی خواست برای ممانعت از وقوع فاجعه احتمالی فشارهای واقعی علیه حوثی‌ها را افزایش و ضمن حمایت از تلاش‌های دولت درخواست‌های مردمی برای «تروریستی خواندن شبه‌نظامیان حوثی» را برآورده کنند.

دولت قانونی یمن بارها درباره پایان وقت به دلیل بی‌اعتنایی شبه‌نظامیان حوثی و احتمال وقوع فاجعه انسانی به دلیل نشت نفت خام در دریای سرخ هشدار داده و از جامعه بین‌المللی خواسته تا بر حوثی‌ها فشار آورده تا اجازه دسترسی تیم کارشناسان بین‌المللی به نفتکش صافر را بدهند.

نفتکش صافر حامل 1.1 میلیون بشکه نفت خام است و شبه‌نظامیان حوثی از 5 سال پیش که آن را به کنترل خود در آورده‌اند همچنان مانع از بازدید تیم کارشناسان بین‌المللی می‌شوند.

تصاویر ماهواره‌ای اخیرا نشان داده که نشت نفت از مخزن شناور نفتکش صافر که در بندر راس عیسی در استان الحدیده در دریای سرخ در غرب یمن واقع است آغاز شده است.

حوثی‌ها در ژوئن 2020 اعلام کردند که به تیم کارشناسان بین‌المللی برای بازدید و ارزیابی وضعیت نفتکش صافر اجازه ورود می‌دهند اما پس از آن از پایبندی به تعهداتشان در این زمینه سر باز زده و همچنان با مخالفت مانع از ورود تیم کارشناسان به نفتکش صافر می‌شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم