.
.
.

نتانیاهو: روابط اسرائیل و امارات به نقطه بی‌بازگشت رسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل روز پنج‌شنبه 28 ژانویه 2021 گفت که روابط روابط اسرائیل و امارات به نقطه بی‌بازگشت رسیده و موضع دولت جدید آمریکا در زمینه فروش جنگنده‌های F35 تاثیری بر روابط ابوظبی-تل‌آویو و توافق صلح فیمابین ندارد.

امارات متحده عربی و اسرائیل در 15 سپتامبر 2020 در توافقی که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا آن را «توافقی تاریخی» خواند، با یکدیگر اعلام صلح کردند.

براساس این توافق دو کشور روابط دیپلماتیک، تجاری و اقتصادی برقرار کردند. در پی این پیمان صلح دو کشور درباره افتتاح سفارت‌های خود در ابوظبی و تل‌آویو هم به توافق رسیدند.

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل و بنی گانتس وزیر دفاع این کشور روز جمعه 23 اکتبر 2020 هم اعلام کرده بودند که مخالفتی با فروش تسلیحات از سوی آمریکا به امارات ندارند.

وزیر دفاع اسرائیل در سفر ماه اکتبر خود برای دیدار با همتای آمریکایی‌اش در واشنگتن، توافقنامه‌ای در زمینه تضمین فرادستی نظامی اسرائیل امضاء کرد. این توافقنامه پس از مذاکرات طولانی میان دو طرف امضاء شد.

بنی گانتس تاکید کرد که توافقات صورت گرفته با آمریکا، به این کشور اجازه می‌دهد برنامه‌های بلند مدت برای خرید سامانه‌های پیشرفته نظامی که می‌توانند به شکل آشکاری توان نظامی اسرائیل را بالاتر ببرند، اجرا کند؛ به نحوی که امنیت و فرادستی نظامی این کشور در منطقه در دهه‌های آینده تضمین شود.

نتانیاهو و گانتس تاکید کردند که در سایه اقدام آمریکا به تقویت توان نظامی اسرائیل به نحوی که فرادستی نظامی این کشور را تضمین می‌کند، تل‌آویو مخالفنی با فروش این تسلیحات به امارات ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم