بحران سوخت در صنعاء: صف‎‌های طولانی و بازار سیاه حوثی‌ها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

بر اساس گزارش‌های رسیده از یمن صنعاء پایتخت اشغال شده این کشور شاهد یکی از بحرانی‌ترین دوران‌های خود در زمینه سوخت است و مردم این کشور پیکارجویان حوثی را به ایجاد عامدانه این بحران با هدف فروش سوخت در بازار سیاه و درآمدزایی متهم می‌کنند.

منابع یمنی گزارش کردند که در دو هفته گذشته صنعاء شاهد یکی از بدترین بحران‌ها در زمینه فروش سوخت و انرژی بود و حوثی‌ها که کنترل بازار سیاه بنزین را در اختیار دارند، اجازه تخلیه تانکرهای سوخت در پمپ‌های بنزین را نمی‌دهند.

Advertisement

به دستور حوثی‌ها، بسیاری از پمپ‌های بنزین تعطیل شده و به شهروندان اجازه خرید سوخت از این پمپ‌ها داده نمی‌شود و متخلفان به شدت تنبیه می‌شوند.

منابع یمنی می‌گویند که حوثی‌ها مقادیر هنگفتی سوخت و دیگر فرآورده‌های نفتی را در مخازن پنهانی ذخیره کرده و با در دست گرفتن کنترل بازار سوخت، قیمت‌ها را به دلخواه خود تغییر می‌دهند.

همزمان با نایاب شدن سوخت و رسیدن فصل سرما، بازار سیاه فروش نفت، بنزین و گازوئیل ایجاد شده و مناطق مختلف صنعاء شاهد حضور صدها وانت و تانکری شدند که در کنار جاده‌ها ایستاده و به صورت غیرقانونی با قیمت‌های نجومی سوخت می‌فروشند.

بر همین اساس قیمت یک بشکه 20 لیتری بنزین به حدود 14 هزار ریال یمن (حدود 26 دلار) رسیده و صف‌های طولانی در مقابل مراکز فروش سوخت ایجاد شده و شهروندان در سرمای سوزناک زمستان به امید خرید چند لیتر بنزین ساعت‌ها در صف می‌ایستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم