.
.
.

انجام اعدام‌های صحرایی توسط حوثی‌ها در منطقه الحیمه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

معمر الاریانی وزیر اطلاع رسانی یمن روز پنجشنبه 14 ژانویه اعلام کرد که حوثی‌های وابسته به ایران پس از حمله به روستاها و خانه‌های شهروندان اقدام به انجام اعدام‌های صحرایی در منطقه الحیمه در استان تعز کرده اند.

الاریانی طی توییتی گفت: «جامعه جهانی و سازمان‌ها و نهادهای حقوق بشری باید جنایت‌های جنگی گروه حوثی را محکوم کرده و رهبران آنها را در مورد پیگرد قانونی قرار بدهند».

این در حالی است که دولت آمریکا پنجشنبه درخواست برخی از مقامات سازمان ملل برای بازنگری در قرار دادن حوثی‌ها در لیست گروه‌های تروریستی را رد کرد. ریچارد میلز، دستیار سفیر آمریکا در سازمان ملل نیز بر اهمیت قرار دادن حوثی‌ها در لیست گروه‌های تروریستی تاکید کرد.

از سویی دیگر، احمد بن مبارک، وزیر خارجه بمن از تصمیم اخیر آمریکا در رابطه با اعلام تروریستی بودن حوثی‌ها استقبال کرد و آن را هماهنگ با نظر دولت و اکثریت مردم یمن دانست.

در همین زمینه، یک نهاد حقوق بشری بمن دوشنبه گذشته اعلام کرد که حوثی‌ها از 6 تا 11 ژانویه در منطقه الحیمه در استان تعز مرتکب 334 مورد نقض حقوق بشر شده اند. شبکه یمنی‌ها برای حقوق و آزادی در گزارش خود آورده است که موارد نقض حقوق بشر توسط حوثی‌ها در منطقه الحیمه شامل قتل عمد، ایراد جراحات، آدم ربایی، مهاجرت اجباری اهالی، ممانعت از رسیدن غذا و دارو می‌باشد.

شبه نظامیان حوثی ده‌ها نفر را مجبور به ترک خانه‌های خود در منطقه الحیمه کرده و خانه‌های آنها را به محل ذخیره سلاح و مهمات تبدیل کردند. حوثی‌ها همچنین 4 ایست بازرسی در راه‌های ورودی و خروجی این منطقه احداث نمودند.

این سازمان حقوقی یمنی از جامعه جهانی، نهادهای حقوق بشری و رسانه‌ها خواست که با فشار بر گروه شبه نظامی حوثی به محاصره منطقه الحیمه پایان دهند و منطقه را از مین‌های کار گذاشته پاکسازی کنند. همچنین از هماهنگ کننده امور بشردوستانه و صلیب سرخ جهانی خواسته شده تا ضمن محکومیت جنایات حوثی‌ها، امکان عبور و مرور کاروان‌های امدادی و کمک به آسیب دیدگان را فراهم کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم