ائتلاف عربی 3 پهپاد حوثی پرتاب شده به سوی سعودی را سرنگون کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن جمعه 15 ژانویه 2021 از رهگیری و سرنگونی 3 پهپاد بمب‌گذاری شده شبه‌نظامیان حوثی که به سوی پادشاهی عربی سعودی روانه شده بود، خبر داد.

ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن جمعه اعلام کرد استان الحدیده یمن به مرکزی برای پرواز پهپادهای بمب‌گذاری شده، حملات خصمانه و تروریستی شبه‌نظامیان کودتاگر حوثی مورد حمایت ایران علیه مردم یمن و کشورهای همسایه یمن تبدیل شده است.

ائتلاف عربی همچنین به ادامه روند نقض قانون بین‌المللی انسانی و توافق استکهلم توسط شبه‌نظامیان حوثی اشاره کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس) دبیرکل سازمان همکاری اسلامی در بیانیه‌ای« پرتاب 3 پهپاد بمب‌گذاری شده توسط شبه‌نظامیان حوثی به سوی سعودی» را محکوم کرد.

بنا به گزارش خبرگزاری بحرین، وزارت خارجه پادشاهی بحرین نیز «پرتاب تعدادی از پهپادهای بمب‌گذاری شده حوثی به سوی سعودی را محکوم کرد».

وزارت خارجه یمن نیز پرتاب پهپادهای حوثی بمب‌گذاری شده به سوی سعودی را محکوم و بر ایستادگی یمن در کنار سعودی علیه هر آنچه امنیت و ثبات این کشور را تهدید می‌کند، تاکید کرد.

وزارت خارجه یمن گفت که «حوثی‌ها به صلح اعتقادی ندارند و اراده آنها در دست ایران است».

شایان ذکر است آمریکا پس از آن که شبه‌نظامیان حوثی را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد به فراخوان‌های برخی مقامات بین‌المللی برای عقب‌نشینی از این اقدام پاسخ منفی داد.

در همین راستا ریچارد میلز معاون سفیر آمریکا در سازمان ملل طی جلسه شورای امنیت که شامگاه پنج‌شنبه برگزار شده بر اهمیت سیاسی قرار دادن حوثی‌ها در فهرست سازمان‌های تروریستی تاکید کرد.

دولت آمریکا در پی قرار دادن حوثی‌ها در فهرست سازمان‌های تروریستی همچنین اقدامات انسانی کافی در یمن را به منظور تضمین عدم وقوع فاجعه انسانی که مسئولان سازمان ملل و سازمان‌های امدادرسان درباره آن هشدار داده بودند، اتخاذ کرد.

شایان ذکر است مجله آمریکایی «نیوزویک» پنج‌شنبه تصاویری ماهواره‌ای منتشر کرد که نشان می‌دهد ایران پهپادهای انتحاری پیشرفته‌ای در اختیار پیکارجویان حوثی یمن قرار داده است.

در این گزارش اختصاصی نیوزویک آمده که این تصاویر توسط کارشناسان نظامی این مجله بررسی شده و نشان می‌دهد پهپادهای مدل «شاهد 136» که از نوع پهپادهای انتحاری هستند، در استان الجوف در شمال یمن مستقر شده‌اند.

کارشناسان نظامی که هویت آنها فاش نشده به نیوزویک گفته‌اند: «ایران به بازوهای حوثی خود در یمن پهپادهای پیشرفته داده‌اند. حوثی این پهپادها را مستقر و آماده کرده تا مجموعه متنوعی از اهداف در دسترس در منطقه را مورد حمله قرار دهند.»

ایران با اقدام به ارسال پهپادهای پیشرفته به حوثی‌ها در یمن تلاش می‌کند تا از طریق شبه‌نظامیان حوثی اهدافی را در منطقه و از جمله آن اهداف آمریکایی مورد حمله قرار دهد تا در عین حال هیچ‌گونه اتهامی متوجه تهران نشود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید