فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن راهی عدن و ریاض خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سازمان ملل امروز سه‌شنبه 5 ژانویه اعلام کرد که مارتین گریفیس فرستاده ویژه این سازمان در امور یمن طی چند روز آینده به یمن و پادشاهی سعودی سفر می‌کند تا در پی حمله هفته گذشته به فرودگاه عدن با رئیس جمهوری یمن و مقامات ارشد سعودی دیدار کند.

حمله به فرودگاه عدن در 30 دسامبر گذشته همزمان با فرود هواپیمای حامل اعضای دولت یمن، حداقل 22 نفر کشته برجای گذاشت.

به گفته منابع آگاه از پرونده بحران یمن، گریفیس بر این باور است که فضای مثبت همراه با تشکیل دولت مبتنی بر شایسته سالاری ناشی از اجرای توافق‌نامه ریاض و بازگشت دولت به عدن، بیانگر نکته مهمی است که به آغاز رایزنی‌های سیاسی مشتمل بر پیش‌نویس اعلامیه مشترک، کمک می‌کند.

پیش‌نویس اعلامیه مشترک همچنین بر دستیابی به آتش بس گسترده در یمن، توافق بر سر اقدامات انسانی و اقتصادی و از سرگیری روند صلح بین طرفین تاکید دارد.

این منبع آگاه با اشاره به دیدگاه نماینده سازمان ملل مبنی موفقیت آمیز بودن رایزنی‌های غیرمستقیم طرفین در مورد پیش نویس اعلامیه مشترک، افزودند: «ما ماه‌ها منتظر اجرای توافقنامه ریاض بودیم. هم بازگشت دولت و هم اجرای اقدامات امنیتی و نظامی از دید نماینده سازمان ملل، بسیار عالی است. او به دلیل مسائل خارج ازکنترل در کشور، دچارناامیدی فراوان بود که امکان حصول پیشرفت در رایزنی‌های فراگیز زیر نظر سازمان ملل را سلب می‌کرد و جلوی پیشرفت در روند سیاسی را می گرفت لذا این رایزنی‌های فوق العاده مغتنم هستند.»

شایان توجه است که فرستاده ویژه سازمان ملل، دو روز پیش با احمد بن مبارک وزیر امور خارجه یمن تماس تلفنی داشت که در آن، حمله به فرودگاه بین المللی عدن را محکوم کرد و به او گفت: «تشکیل دولت جدید روزنه امید بوده و آشتی امکان پذیر است.»

گریفیس همچنین تأکید کرد که «خواهان یک سری جلسات میان اطراف است زیرا بر این باور است که مشاوره‌های غیرمستقیم در مورد اعلامیه مشترک، موفقیت آمیز و سفرهایش به مسقط، صنعا و ریاض و جلسات با اطراف در دوره گذشته، مفید بوده است (اما اکنون ما نیازمند جلسات مستقیم میان کلیه اطراف هستیم). به گفته منابع آگاه، «طبق برنامه‌ریزی‌ها، این نشست‌های مستقیم در ابتدای سال جدید برپا خواهد شد.»

کریفیس در همین راستا از عزم راسخ نخست وزیر و اعضای دولت یمن و ادامه کار آنها از عدن پایتخت موقت، تقدیر و تمجید کرد و خاطرنشان ساخت که این امر، حامل پیام‌های سریع اطمینان خاطر دهی به یمنی‌ها است و بر تعهد دولت بر ادامه وظایف خود با وجود همه چالش‌ها، تأکید دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم