اسرائیل: حمله احتمالی و قریب الوقوع حزب‌الله «واکنشی شدید» در پی خواهد داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

یک ژنرال در فرماندهی جبهه شمالی ارتش اسرائیل ضمن پیش‌بینی حمله قریب‌الوقوع حزب‌الله لبنان علیه کشورش، گفت این اقدام احتمالی «واکنشی شدید بی‌سابقه» اسرائیل را در پی خواهد داشت.

روزنامه «اسرائیل الیوم» از این افسر ارتش اسرائیل، نقل کرد که گفته:« مرزهای شمالی (اسرائیل) به تنش‌زایی که ممکن است تا چندین روز ادامه یابد، نزدیک می‌شود».

Advertisement

این افسر اسرائیلی اما حزب‌الله لبنان را به واکنش شدید و بی‌سابقه اسرائیل در مقابل این با حمله‌ احتمالی تهدید کرد.

این در حالی است که گلعاد اردان سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد در نوامبر گذشته در نامه‌ای رسمی به شورای امنیت سازمان ملل خواستار اتخاذ اقداماتی فوری علیه فعالیت‌های حزب‌الله در جنوب لبنان شده بود.

این درخواست اردان در پی گزارش ربع سالانه‌ای است که او اخیرا به آنتونیو گوتیرش دبیرکل سازمان ملل تقدیم کرده است که بر اجرای قطعنامه شماره 1701 سازمان ملل که در جنگ 2006 میان اسرائیل و لبنان حاصل شده متمرکز است. قرار بود این قطعنامه راه را برای پایان دادن به جنگ هموار کند و از جمله شرط های اساسی آن خلع سلاح گروههای شبه‌نظامی است به طوری که دیگر هیچ سلاحی در لبنان خارج از چارچوب حاکمیت دولت لبنان نباشد.

این گزارش ربع سالانه ارائه شده به سازمان ملل، به وجود نقض‌های زیادی علیه مفاد این قطعنامه از سوی حزب‌الله لبنان اشاره می‌کند. بنا به ادعایی که بارها از سوی مسئولان اسرائیلی تکرار شده است، حزب الله در ادامه نقض این قطعنامه در چندین مرحله اقدام به ارسال کمک‌های نظامی به جنوب لبنان کرده است.

رومن گوومن فرمانده لشکر 210 ارتش اسرائیل پیش‌تر گفته بود که خطر بزرگ از سوی حزب الله لبنان و نه از سوی سوریه در بلندی‌های جولان متوجه ارتش اسرائیل می‌شود.

این مقام نظامی اسرائیلی ایران و حزب الله را به بنای جبهه‌ای در جنوب سوریه علیه اسرائیل متهم کرد که به قول او خطری اصلی علیه اسرائیل تشکیل می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم