دبیرکل سازمان ملل طرح اعزام ناظران بین‌المللی به لیبی را به شورای امنیت ارائه داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دبیرکل سازمان ملل متحد پنج‌شنبه 31 دسامبر 2020 طرح اعزام ناظران بین‌المللی برای حمایت از آتش‌بس در لیبی را به شورای امنیت ارائه داد.

به گزارش خبرگزاری‌ها آنتونیو گوتیرش دبیرکل سازمان ملل متحد پنج‌شنبه با ارائه طرحی به شورای امنیت به منظور حمایت از آتش‌بس و فراهم کردن زمینه برای برقراری صلح در این کشور جنگ‌زده خواستار اعزام ناظران بین‌المللی به لیبی شد.

Advertisement

گوتیرش در نامه‌ای به شورای امنیت که خبرگزاری رسمی آلمان پنج‌شنبه از محتوای آن مطلع شده است، گفت که طرف‌های متنازع در لیبی در پی توافق اخیر حاصله از سازمان ملل خواستند تا مکانیسم نظارت بر اجرای آتش‌بس در این کشور را بر عهده گیرد.

او همچنین یادآور شد که دو طرف خواستار کمک ناظران بین‌المللی غیر مسلح و غیر نظامی شده‌اند و افزود که تیم ناظران صلح سازمان ملل می‌تواند متشکل از افرادی غیرنظامی و نظامیان سابقی از سازمان‌های منطقه‌ای از جمله اتحادیه آفریقا، اتحادیه اروپا و اتحادیه عرب باشد.

در نامه دبیرکل سازمان ملل متحد که به تاریخ روز سه‌شنبه نوشته شده آمده است: « کشورهای عضو و سازمان‌های منطقه‌ای را به فعال‌سازی مکانیسم آتش‌بس و از جمله آن از طریق اعزام ناظرانی به سرپرستی سازمان ملل متحد تشویق می‌کنم».

او همچنین یادآور شد که سازمان ملل در نظر دارد به محض این‌که اوضاع اجازه دهد در لیبی حضور فعال داشته باشد.

قرار است در ابتدا ناظران بین‌المللی در منطقه پیرامون شهر ساحلی سرت مستقر شوند و چنانچه زمینه فراهم شود این حضور گسترش خواهد یافت.

شایان ذکر است که دولت الوفاق لیبی به ریاست فایز السراج با ارتش ملی لیبی به فرماندهی ژنرال خلیفه حفتر پس از یک سال و نیم جنگ در 23 اکتبر گذشته به توافقی برای برقراری آتش دست یافتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم