دیده‌بان حقوق بشر سوریه: ترکیه بازگشت مزدوران سوری را متوقف می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه روز دوشنبه 28 دسامبر اعلام کرد که ترکیه عملیات بازگرداندن مزدوران سوری که جهت حمایت از دولت «الوفاق» به لیبی فرستاده بود را متوقف کرده است.

با وجود توقف جنگ و امضای توافق آتش‌بس میان طرف‌های درگیر، آنکارا حدود 8000 مزدور را کماکان در لیبی نگهداشته است.

این سازمان به دلایل ترکیه برای ابقای مزدوران در لیبی اشاره نکرد اما با نظر به تحولات اخیر در لیبی، احتمالا آنکارا مجددا از آنه ااستفاده خواهد کرد. در همین رابطه ارتش لیبی اعلام کرد که در روزهای گذشته نیروهای الوفاق با پشتیبانی ترکیه و مزدوران وابسته درحال آماده باش بسر می‌برند.

از زمان پایان درگیری‌های نظامی جهت کنترل طرابلس پایتخت لیبی و اتمام قرارداد کاری مزدوران، ترکیه شروع به بازگرداندن آنها به کشورشان کرد. با این وجود سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه تاکید می‌کند که روند بازگشت مزدوران سوری برغم پایان جنگ از نیمه نوامبر گذشته کاملا متوقف شده است.

این در حالی است که جنگ آذربایجان نیز پایان یافته و دلیلی برای بکارگیری مزدوران سوری از سوی ترکیه وجود ندارد.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه در بیانیه‌ای اعلام کرد تعداد مزدوران اعزامی به لیبی حدود 18 هزار نفر بوده که در میان آنها 350 کودک زیر 18 سال دیده می‌شود و از این تعداد 10 هزار و 750 نفر به سوریه بازگشتند. این بیانیه همچنین می‌افزاید تعداد 10 هزارپیکارجوی شهادت طلب نیز در طی جنگ داخلی وارد کشور لیبی شدند.

اخراج مزدوران سوری از مهم‌ترین خواسته‌های ارتش لیبی پیش از آغاز هر گونه فرایند سیاسی و یکی از مفاد مهم تفاهمنامه کمیته نظامی مشترک معروف به 5+5 بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم