محمود الزهار: سلیمانی در اولین جلسه خود 22 میلیون دلار به حماس تحویل داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

محمودالزهار، رهبر جنبش فلسطینی حماس، در گفت‌وگویی افشا کرد که قاسم سلیمانی فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران ایران، در اولین جلسه خود در سال 2006، 22 میلیون دلار برای حمایت از جنبش به وی تحویل داد.

الزهار عصر یکشنبه 27 دسامبر، در مصاحبه‌ای که با شبکه ایرانی العالم داشت، گفت: «زمانی که به‌عنوان وزیر خارجه حماس در غزه منصوب شدم، با احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور ایران که شخصی بسیار مثبت است دیدار داشتم در این دیدار چندین درخواست داشتیم که ما را به قاسم سلیمانی ارجاع داد».

الزهار گفت: «ما در جلسه گفتیم که پس از موفقیت در انتخابات، مشكل اصلی ما در پرداخت حقوق كارمندان، اوضاع اجتماعی و کمک‌هایی است كه باید به مردم ارائه دهیم».

وی توضیح داد: «با تأکید می‌گویم که دیدار مثبت بود، چرا که روز دوم سفر که در فرودگاه قرار ملاقات داشتیم با 22 میلیون دلار کیسه در هواپیما مواجه شدیم».

وی افزود: «توافق بر سر مبلغی بیشتر از این بود، اما ما 9 نفر بودیم و بیش از این نمی‌توانستیم بار حمل کنیم، زیرا هر کیسه 40 کیلو بود».

حماس به روابط خود با تهران در چارچوب آنچه «محور مقاومت» می‌خواند ادامه می‌دهد و بارها حمایت خود را از پروژه رژیم ایران در منطقه اعلام می‌کند.

اگرچه در سال‌های اخیر، به‌ویژه در سال گذشته، با توجه به تحریم‌های شدید آمریکا، اوضاع اقتصادی ایران به‌شدت رو به وخامت است، اما برخی گزارش‌ها حاکی از ادامه حمایت مالی تهران از گروه‌های مسلح فلسطینی در غزه، به‌ویژه حماس است.

در هفته گذشته، وزارت دفاع اسرائیل اعلام كرد كه وزیر کشور «بنی قانتس» دستور توقیف 4میلیون دلار از وجوه تازه ارسال‌ شده ایران به حماس را مصادر كرده است.

قابل‌ ذکر است که در جریان اعتراضات مردمی در ایران از سال 88 تا سال‌های اخیر، معترضان ایرانی بارها با سردادن شعار «نه غزه و نه لبنان جانم فدای ایران » خواستار پایان حمایت از گروه‌های مسلح مانند حماس و حزب‌الله، با هزینه ایران و ثروت مردمی که بیش از نیمی از آن‌ها در زیرخط فقر به سر می‌برند، شدند.

ولی برخلاف آنچه گفته شد، رهبر ایران در سخنرانی ماه گذشته، با هدف افزایش حمایت از آنچه "جناح های جهادی" در فلسطین توصیف کرد، از این گروه‌ها خواست "منطقه جهاد را گسترش دهند" و این همان چیزی است که ناظران توضیح می‌دهند تا جبهه‌ها را با توجه به اهداف خود افزایش دهند.

رهبر ایران تمام ابتکارات بین‌المللی برای یافتن توافق اسرائیلی - فلسطینی را محکوم کرد و شعار «نابودی اسرائیل از روی زمین» را تکرار کرد، اگرچه پس از گذشت 4 دهه از عمر حکومت وی می‌گذرد و بسیاری بر این باورند که این شعاری سست و بی‌اساس است و توانسته است با جلب همدلی غرب و جامعه بین‌المللی را برای اسراییل و به‌ویژه تل آویو را به وجود بیاورد که با این کار بزرگ‌ترین خدمت را به اسرائیل داشته باشد.

همچنین رژیم ایران از دهه هشتاد میلادی به‌ طور پنهانی با اسرائیل رابطه داشته است، و این رابطه زمانی به اوج خود رسید که خرید سلاح‌های اسرائیلی در طول جنگ ایران و عراق که به رسوایی "ایران- گیت" معروف شد، برملا گشت.

به گفته علیرضا بناهیان، روحانی و رئیس قرارگاه عمار، از گروه‌های فشار نزدیک به رهبری، این سیستم همیشه شعار «جاده بیت‌المقدس از کربلا می‌گذرد» را مطرح کرده است، اما اخیراً براساس "استراتژیک" سپاه پاسداران ایران شعار مشابهی را جایگزین کرده اما در مکان‌هایی متفاوت است که «جاده بیت‌المقدس از مکه و مدینه می‌گذرد».

اظهارات مقامات ایرانی نشان می‌دهد که حمایت تهران از حماس تنها به حمایت مالی محدود نمی‌شود بلکه نیروی قدس سپاه پاسداران ایران همچنان نقش مؤثری در تأمین سلاح به حماس را دارند.

گزارش سالانه وزارت امور خارجه آمریکا در ژوئن گذشته نشان ‌داد که دولت ایران پیش ‌از این سالانه بیش از 700 میلیون دلار برای حمایت از گروه‌های «تروریستی» مانند "حزب الله" در لبنان و "حماس" در غزه هزینه کرده است، اما در یک سال گذشته (سال 2019) که تحت تحریم‌های شدیدتر بوده است، توانایی ارائه پشتیبانی تهران به طرز چشمگیری کاهش ‌یافته است.

قابل ‌ذکر است در فوریه گذشته اقدام مالی بین‌المللی (FATF) برای مبارزه با پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم، ایران را در لیست سیاه خود قرار داد.

تندروهای ایرانی که به مراکز تصمیم‌ گیرنده نظام هستند و از پیوستن به این پیمان امتناع می‌ورزند، زیرا اعتقاد دارند که این قرارداد مانع از ارسال پول ایران به نمایندگان منطقه‌ای ایران مانند شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان، حماس فلسطین و جناح‌های حشد الشعبی و گروه‌های دیگری که به‌عنوان گروه‌های «تروریستی» بین‌المللی شناخته‌شده اند می‌شوند. این گروه‌ها توسط ایالات‌ متحده و برخی کشورهای دیگر تحریم شده و «تروریست» شناخته‌ شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم